تحصیل در انگلستان

تحصیل در دانشگاه‌های انگلیس به برتری و کیفیت علمی مشهور هستند. این دانشگاه‌ها بی‌شمار دوره‌های تحصیلی مختلف برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند و هرساله میزبان بیش از یک میلیون دانش‌جو از سراسر جهان هستند. 

نظام آموزشی به روز، امکانات تحصیلی عالی، فرصت‌های شغلی فراوان، امکان کار در حین تحصیل و ….، از جمله دلایل محبوبیت کشور انگلیس برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی است، اما این تمام ماجرا نیست و علاوه بر این، دلایل و مزایای دیگری نیز وجود دارد که باعث شده این کشور مقصدی ایده‌آل برای دانشجویان بین‌الملل باشد. 

در این مقاله سعی کردیم صفرتاصد مهاجرت تحصیلی به انگلیس را برای شما شرح دهیم و تمامی شرایط و مراحل اقدام برای این روش را به شما توضیح دهیم. چنانچه شما متقاضی اخذ ویزای انگلیس از راه تحصیل هستید در این مقاله همراه تیم تحصیلی درنای آبی باشید تا به سوالات شما پاسخ دهیم.

مزایای تحصیل در انگلیس

پیش از هرچیز بد نیست ببینیم چرا انگلیس یکی از مقاصد محبوب مهاجران تحصیلی است. در این بخش چند مزیت تحصیل در انگلیس را باهم بررسی می‌کنیم:

 مدارک مراکز آموزشی انگلیس بسیار با ارزش‌اند. اگر شما از یکی از دانشگاه‌های انگلیس مدرک دارید و به دنبال کار می‌گردید، بد نیست بدانید که شما شانس بالایی برای پذیرش و دریافت حقوق خوب خواهید داشت.

دانشگاه‌های بریتانیایی به دلیل داشتن محیط های خلاقانه و چالش برانگیز در سراسر جهان شناخته شده است و به دانشجویان کمک می کنند تا توانایی‌های خود را به حداکثر برسانند. استانداردهای این دانشگاه‌ها به طرز باورنکردنی بالا است و هرسال دانشگاه‌ها از لحاظ اینکه چگونه با چالش های مدرن برخورد می‌کنند، آزمایش می شوند. سیستم آموزش عالی در انگلستان سال‌ها پایه استانداردهای آموزش عالی در سایر کشورها بوده است.

انگلیس (institutions) موسسات آموزش عالی بی‌شماری دارد و تقریباً هریک از آن‌ها فرصت‌هایی برای تحصیل دانشجویان بین المللی دارند. دانشگاه‌های انگلستان دارای سابقه و سنت غنی در ارائه آموزش در سطح جهانی به دانشجویان خود هستند. دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج نام‌هایی هستند که به دلیل دوره‌های با کیفیت بالا و عمل‌کرد آموزشی در سراسر جهان شناخته شده‌اند، اما انگلستان دارای تعداد نامحدودی از دانشگاه‌ها است که در آن‌ها نیز می‌توانید تحصیل با کیفیت را تجربه کنید.

برخلاف سایر کشوها، در انگلیس دوره‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی 3 سال و در مقطع کارشناسی ارشد 1 سال است. این مسئله باعث می‌شود که شما بتوانید زودتر تحصیلات خود را به پایان برسانید و آماده‌ی حضور در بازار کار شوید. 

به طور کلی ، یک دانشجوی بین المللی می تواند تا 20 ساعت در هفته. این امکان به دانشجویان اجازه می‌دهد تا شغلی پاره وقت و یا کارآموزی داشته باشند، مهارت‌های جدیدی را بیاموزند و در حین تحصیل درآمد کسب کنند. همچنین از سال 2021 دولت انگلیس ویزای جدیدی را ارائه کرده که به دانشجویان بین‎الملل این امکان را می‌دهد که تا 2 سال بعد از اتمام دوره‌ی تحصیلی خود در انگلیس بمانند و در آن‌جا کار کنند.

بر اساس اخبار علمی آمریکایی، انگلستان رتبه دوم سیستم آموزشی در جهان تا سال 2023 است.

ENGLAND02 - 1

معرفی سیستم آموزشی انگلیس

به طور کلی ، سیستم آموزش عالی انگلیس دارای 5 مرحله آموزش است:

 1.  سال‌های اولیه
 2. سال‌های ابتدایی
 3. آموزش متوسطه 
 4. تحصیالت تکمیلی (FE)
 5. آموزش عالی (HE)

در بریتانیا، کودکان از 3 سالگی وارد سیستم آموزشی می‌شوند. اتمام دوره‌ی تحصیلی تا 16 سالگی ادامه دارد. تحصیل در بازه‌ی زمانی برای تمامی افراد بریتانیایی اجباریست، اما ادامه‌ی تحصیل بعد از 16 سالگی اختیاری ست. قوانین آموزشی و نظام آموزشی در تمامی بریتانیا (انگلیس، ولز و اسکاتلند) تقریبا یک‌سان است اما گاهی تفاوت‌هایی نیز بین این سه کشور وجود دارد، مثلا در انگلیس سن تحصیلات اجباری از 5 تا 16 سالگی است.

نظام آموزشی انگلستان و بریتانیا به چهار بخش مختلف تقسیم شده است:

 1. Primary Education
 2. Secondary Education
 3. Further Education
 4. Higher Education

نظام آموزشی قبل از دانشگاه در انگلستان به چهار Stage Key تقسیم می‌شود و دانش‌آموزان در پایان هر Stage Key ارزیابی می شوند.

 • Key Stage 1 – 5 to 7 years old مدرسه ابتدائی
 • Key Stage 2 – 7 to 11 years old مدرسه ابتدائی
 • Key Stage 3 – 11 to 14 years old دبیرستان
 • Key Stage 4 – 14 to 16 years old دبیرستان

مهمترین ارزیابی در سن 16 سالگی انجام می شود درست زمانی که دانش‌آموزان در حال انجام دوره GCSE و یا دیپلم در دوره دبیرستانی خود هستند. در نظام آموزشی انگلستان و بریتانیا زمانی که دانش آموز دوره GCSE را گذراند می‌تواند برای ادامه تحصیل و سپس تحصیلات بالاتر اقدام نماید.

مرحله اول (Key Stage 1)

این مرحله که مرحله اول دبستان را نیز شامل می‌شود برای دانش‌آموزان 5 تا 7 سال است. در مرحله کلیدی 1، کودکان با برخی از دانش‌های اساسی و اولیه مانند زبان انگلیسی، ریاضیات، تاریخ، تربیت بدنی، جغرافیا، تاریخ و موسیقی آشنا می شوند.

مرحله دوم (Key Stage 2)

بین 7 تا 11 سال دانش آموزان در مرحله دوم کلیدی آموزش اجباری خواهند بود. هدف برنامه درسی این  مرحله این است که دانش‌های اساسی را بیشتر و عمیق‌تر به دانش‌آموزان یاد دهد.

مرحله سوم (Key Stage 3)

دانش‌آموزان 11 تا 14 ساله در مرحله سوم آموزش اجباری هستند. تا حدی این دوره از تحصیل بسیار مهم است چرا که از این مرحله به بعد کم کم برای شرکت در مدرک ملی )GCSE )باید آماده شوند. برنامه درسی در این مرحله از آموزش شامل موضوعات جدید خواهد بود که در آن دانش‌آموزان باید قبل از مراحل بعدی، این آموزش‌ها را کسب کنند. موضوعاتی که در مرحله کلیدی 3 آموخته می‌شوند عبارتند از: انگلیسی، ریاضیات، علوم، تاریخ، جغرافیا، هنر و طراحی، موسیقی، تربیت بدنی، زبان‌های خارجی مدرن، طراحی و فناوری و محاسبات.در پایان مرحله کلیدی 3 برخی از دانشجویان ممکن است GCSE یا سایر مدارک ملی خود را اخذ کنند.

مرحله چهارم (Key Stage 4)

مرحله نهایی آموزش اجباری، مرحله کلیدی 4 که از 14 تا 16 سالگی به طول می‌انجامد. عموما بیشتر دانش‌آموزان در این مرحله برای دریافت GCSE اقدام می‌کنند  . برنامه درسی اجباری ملی در این مرحله شامل موضوعات “اصلی” و “پایه” است.

نکته‌ی مهم درباره‌ی سیستم آموزشی انگلیس این است که دانش‌آموزان برای اینکه بتوانند وارد دانشگاه شوند باید حتما مدرک A-Level داشته باشند. دانش‌آموزانی که در دبیرستان سطح درسی بالایی داشتند درواقع شامل این مدرک می‌شوند و می‌توانند مستقیم وارد آموزش عالی شوند، ولی دانش‌آموزانی که موفق به کسب این مدرک نشوند باید پیش از ورود به دانشگاه دوره‌ی دوساله‌ی آموزش پیشرفته را بگذرانند سپس وارد دانشگاه شوند.

ENGLAND01 - 2

معرفی دوره‌های تحصیلات عالی انگلیس

پس از گذراندن دوره‌ی تحصیلی اجباری، شرکت در آزمون‌های پایان تحصیلات دبیرستان و کسب نمرات قبولی، حالا وقت رفتن به دانشگاه و ادامه‌ی تحصیل در مقطع عالی است. البته در انگلیس نیز مانند سایر کشورهای جهان، ادامه‌ی تحصیل بعد از دبیرستان یک وضعیت اختیاری است و اجباری به گذراندن دوره‌های دانشگاهی یا کالج نیست. 

در این بخش سعی کردیم تا علاوه بر معرفی دوره‌های تحصیلی دانشگاهی، مدارک و شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی هر دوره را نیز به تفکیک بیان کنیم. بد نیست یادآور شویم که این شرایط عمومی هستند و ممکن است برخی از دانشگاه‌ها شرایط یا مراحل متفاوتی از آنچه گفتیم، داشته باشند پس بد نیست پیش از شروع پروسه‌ی مهاجرت تحصیلی به انگلیس و دریافت ویزای تحصیلی با وکیل مهاجرتی خود مشورت کنید تا مسیر مهاجرت خود را امن‌تر طی کنید.

دوره‌ی کارشناسی

دوره‌ی کارشناسی در انگلیس یک دوره‌ی 3 ساله است. البته دوره‌ی برخی از رشته‌ها مثل علوم پایه 4 ساله است. دوره‌های درسی در این مقطع شامل گذراندن کلاس، سمینار، ورک‌شاپ‌های مختلف مرتبط با رشته‌ی تحصیلی است.

 1. نمره‌ی آیلتس 6 به بالا
 2. مدرک دیپلم
 3. ریزنمرات پیش‌دانشگاهی و دیپلم
 4. انگیزه‌نامه
 5. فرم پر شده برای پذیرش دانشگاه

دوره‌ی کارشناسی ارشد

تحصیل در دوره‌ی کارشناسی ارشد در انگلیس یک فرصت عالی است که شانس پیدا کردن کار برای اقامت در انگلیس را برای دانشجویان بین‌الملل افزایش می‌دهد.

دوره‌ی کارشناسی ارشد در انگلیس به دو شیوه‌ی کلی تقیسیم می‌شود:

کارشناسی ارشد دانش محور: مدرک دانش محور همانند دوره‌ی لیسانس بر پایه آموزش، برگزاری سمینارها و کنفرانس‌ها است و جنبه تحقیقاتی آن نسبت به پژوهش محور کم‌تر است.

کارشناسی ارشد پژوهش محور: مدرک پژوهش محور به دانشجویان امکان برخورداری از مسئولیت بیشتر برای کار و پژوهش می‌دهد. در این دوره، دانشجویان تحصیل خود را از طریق یک پایان‌نامه و زیر نظر یکی از اساتید دانشگاهی پیش می‌برند. مدت‌زمان تکمیل دوره مستر پژوهش محور، به‌مدت ۲ الی ۴ سال به‌طول می‌انجامد و شامل نوشتن و ارائه یک پایان‌نامه است.

 1. مدرک کارشناسی
 2. ریز نمرات دوره‌ی کارشناسی
 3. نمره‌ی زبان: آیلتس بالای 7 یا تافل 92
 4. متقاضیان تحصیل درمقطع کارشناسی‌ارشد در رشته‌های مدیریتی برخی دانشگاه‌های کشور انگلیس، باید علاوه‌بر مدارک فوق، نمره‌ قبولی در آزمون GMAT و GRE را کسب کنند.
 5. رزومه‌ تحصیلی و کاری
 6. توصیه‌نامه
 7. انگیزه‌نامه

تحصیل در مقطع دکتری

دوره‌ی دکتری در انگلیس 3 سال تحصیل تمام وقت است یا 6 سال تحصیل پاره وقت. برای پذیرش در این دوره فرد متقاضی باید علاوه بر مدارک زبان و مدارک تحصیلی، پروپوزال تحقیقاتی که توسط یک فرد معتبر تایید شده، به دانشگاه ارائه دهد.

 1. مدارک تحصیلی پیشین (دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 2. منابع آکادمیک
 3. انگیزه‌نامه
 4. پروپوزال تحقیقاتی
 5. نمره‌ی آیلتس 7.5 به بالا

شکاف یا گپ تحصیلی مجاز برای تحصیل در انگلیس

یکی از متداول‌ترین نگرانی‌های متقاضیان مهاجرت به انگلیس از راه تحصیل برای زمانی است که فرد نگران رد شدن ویزای خود به دلیل شکاف یا گپ تحصیلی است، اما اصلا جای نگرانی نیست! زیرا دولت بریتانیا طرح جدیدی برای ویزای دانشجویی راه اندازی کرده است.

 طبق طرح جدید ویزای دانشجویی انگلیس، دانشگاه‌های این کشور باید صلاحیت علمی فرد را برای یک برنامه یا دوره‌ی تحصیلی خاص ارزیابی کنند. بنابراین، این برعهده‌ی دانشگاه است که تصمیم بگیرد چه مقدار گپ تحصیلی را برای دانشجویان بین‌المللی بپذیرد. با این حال، اگر سوابق تحصیلی، تجربه‌ی کاری و دلیل موجهی برای شکاف تحصیلی خود دارید، هیچکس نمی‌تواند شما را از تحصیل در بریتانیا با گپ تحصیلی بازدارد. 

گپ تحصیلی برای متقاضیان مقطع کارشناسی تا 2 سال مجاز است و فاصله 5 سال برای دانشجویان متقاضی کارشناسی ارشد درانگلستان مجاز است. با این حال، برخی از دانشگاه‌های بریتانیا دور‌ها یا برنامه‌هایی را برای دانشجویان با فاصله هشت ساله ارائه می‌دهند. بنابراین پس از 8 سال فاصله برای دریافت ویزای تحصیلی مشکلی نخواهید داشت. شما می توانید این شکاف‌ها را برای پذیرش در دانشگاه های برتر انگلستان پوشش دهید. 

به این منظور شما باید صادقانه علت گپ تحصیلی را با افسر مهاجرت و دانشگاه در میان بگذارید. مهم نیست که چقدر از تحصیلات خود فاصله گرفته‌اید، اگر دلیل موجهی برای شکاف تحصیلی دارید، می‌توانید برای تحصیل در دانشگاه رویایی خود به انگلستان بروید. شما باید دلیل شکاف تحصیلی را صادقانه در درخواست ویزا خود توجیه کنید. سعی نکنید موضوعی را مخفی کنید یا دلیل اشتباه بیاورید، زیرا می‌تواند دلیلی برای رد ویزا شما شود.

بله، فاصله تحصیلی 12 تا 10 سال در انگلستان برای مقطع کارشناسی ارشد با دلایل موجه قابل قبول است. به عنوان مثال، فرض کنید زمانی که فارغ التحصیل شدید پیوسته در حال کار یا فعالیت مرتبط با تحصیل بودید این دلیل می‌تواند به شکا کمک کند که گپ 10 تا 12 ساله تحصیل خود را توجیه کنید و به راحتی برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی انگلیس خود اقدام کنید. 

البته لازم به ذکر است که توضیح دقیق و درست توجیه گپ تحصیلی مرحله‌ی حساس و مهمی در پذیرش شما از دانشگاه و قانع کردن آفیسر است، پس مهم است که این مرحبه را به درستی پشت سر بگذارید. شاید بد نباید برای اطمینان در این بخش از یک مشاور یا وکیل مهاجرت تحصیلی نیز کمک بگیرید.

دریافت پذیرش تحصیلی بدون مدرک زبان

اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های انگلیس را دارید، باید مهارت‌های عالی و دانش کافی در زبان انگلیسی داشته باشید. آزمون‌های استانداردی وجود دارد که سطح مهارت شما در زبان انگلیسی را اندازه‌گیری می‌کند. یکی محبوب‌ترین و متداول‌ترین آن‌ها آزمون آیلتس IELTS است.

 • برای برخی از دانشگاه‌ها مدرک زبان تافل نیز مورد تایید است.
 • به صورت کلی داشتن مدرک زبان برای ادامه‌ی تحصیل و اخذ ویزای دانشجویی در این کشور لازم است.

 

چنان‌چه متقاضیان مدرک زبان مورد تایید نداشته باشند، چندین روش پیشنهادی برای آن‌ها وجود دارد:

 • یکی از راه‌های اجتناب از آزمون زبان، انجام مصاحبه آنلاین است. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از شما بخواهند که از طریق اسکایپ مصاحبه آنلاین انجام دهید تا بتوانند سطح انگلیسی شما را -در صورت عدم گذراندن ازمون آیلتس- ارزیابی کنند.
 • متقاضیانی که مدرک زبان ندارند، باید در ابتدا به تحصیل در دوره‌های عمومی زبان انگلیسی در کالج‌های انگلستان که به آن‌ها دوره‌های Pre-Sessional نیز گفته می شود بپردازند. (هزینه‌ی تحصیل در این دوره‌ها جداگانه محاسبه می‌شوند.)
 • در مواردی که متقاضیان نمره‌ی کافی و مورد قبول را ندارند، گاهی می‌توان برای دانشجو از دانشگاه پذیرش مشروط یا کاندیشنال (Conditional) گرفت. (بدین معنا که در کنار تحصیل دوره‌ی تحصیلی خود، در دوره‌های زبان انگلیسی نیز شرکت کنند.)