اخذ ویزای استارت آپ انگلیس

ویزای استارتاپ انگلیس چیست؟

ویزای استارتاپ انگلیس روشی است برای مهاجرت سرمایه‌گذران خارجی به انگلیس -که تجربه‌ی آن‌ها در بیزینس کم و اندک است- تا بیزینس و کسب و کار خود را در این کشور تاسیس کنند. از جایی که هدف این برنامه حمایت از افرادی است که قرار است به تازگی بیزینس خود را راه‌اندازی کنند -از جمله افرادی که تازه فارغ‌التحصیل شده‌اند- درنتیجه نیازی نیست که فرد متقاضی دریافت استارت آپ ویزا، سرمایه‌ای برای تضمین بیزینس خود داشته باشد. افراد متقاضی شرکت در برنامه‌ی استارت‌اپ ویزای انگلیس باید یک بیزینس پلن دقیق و با جزئیات برای نشان دادن خلاقانه بودن ایده‌ی خود تدوین کنند و هم‌چنین نامه‌ی حمایتی یا تاییدیه endorsement letter از طرف یک سازمان حامی endorsing body در انگلیس داشته باشند. 

 

داشتن این نامه مهم‌ترین و کلیدی‌ترین بخش برای رسیدن به ویزای استارتاپ انگلیس است. 

نکته‌ی مهم راجع به ویزای استارتاپ انگلیس این است که این ویزا به صورت مستقیم شما را به اقامت دائم انگلیس یا ILR نمی‌رساند. شما از طریق این ویزا می‌توانید وارد انگلیس شوید و بعد از ورودتان به این کشور، ویزای خود را به ویزایی که امکان اقامت دائم دارد تغییر دهید. 

سرمایه‌گذارانی که قصد دارند حداقل مبلغ 50 هزار پوند در کشور انگلیس سرمایه‌گذاری کنند و سابقه‌ی مدیریت بیزینس نیز دارند باید برای دریافت ویزای نوآوری کشور انگلیس اقدام کنند. ویزای نوآوری برخلاف ویزای استارتاپ انگلیس مسیری مستقیم به سمت دریافت اقامت دائم این کشور است. 

دارندگان ویزای استارت آپ انگلیس می‌توانند بعد از ورود خود به این کشور تا 2 سال در این کشور بمانند و بعد نوع ویزای خود را تغییر دهند (مثلا به ویزای نوآوری).

از سال 2019 ویزای استارتاپ انگلیس جایگزین ویزای (Graduate Entrepreneur) Tire 1 شد.
جدیدترین شرایط دریافت ویزای استارتاپ انگلیس

endorsement letter چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد endorsement letter یا نامه‌ی تاییدیه، مهم‌ترین و کلیدی‌ترین مدرک دریافت ویزای استارتاپ انگلیس است.

فرد متقاضی برای دریافت این نامه باید یک بیزینس پلن از بیزینس استارتاپی خود تدوین کند -این بیزین پلن باید شرایطی داشته باشد که در ادامه توضیح خواهیم داد- سپس این بیزینس پلن را برای یک یا چند موسسه‌ی مورد تایید که به آن‌ها Endorsement Body گفته می‌شود ارائه دهد.

پذیرش یک بیزینس و صدور نامه‌ی تایید برای آن مستلزم این است که طرح پیشنهادی فرد متقاضی شرایط زیر را داشته باشد:

ایده‌ی استارتاپی فرد متقاضی باید خلاقانه و اصیل باشد و پیش از این در جای دیگر یا انگلیس پیاده نشده باشد. هم‌چنین این ایده باید قابل رقابت و متناسب با نیازهای روز بازار باشد.

 1. فرد متقاضی و تیم‌اش باید بتوانند ایده‌ی خود را توسعه دهند، مارکت را بشناسند و هم‌چنین مهارت، دانش، تجربه لازم برای اداره‌ی بیزینس داشته باشند.
 1. فرد متقاضی باید اثبات کند که پلن او برای بیزینس‌اش یک پلن ساختاریافته است و پتانسیل ایجاد فرصت شغلی و رشد در مقیاس بازار جهانی را دارد.

اگر ایده‌ی استارتاپی ندارید، یا نگران پیدا کردن موسسات حامی برای حمایت از ایده‌ی استارتاپی خود هستید ،می‌توانید با مشاوران دپارتمان استارتاپ و کسب و کار درنای آبی در تماس باشید و مسیر مهاجرتی خود را به آن‌ها بسپارید.

شرایط دریافت ویزای استارتاپ انگلیس

برای اینکه فردی واجد شرایط دریافت ویزای استارت‌آپ انگلیس شود، باید شرایط زیر را داشته باشد:

 

1-حداقل 18 سال سن داشته باشد؛
2-برای استارتاپ‌اش یک بیزینس پلن با سه شرط بالا (خلاقانه، قابل رشد و رقابت) داشته باشد:

شما باید برای اینکه بتوانید برای استارتاپ خود حامی جذب کنید، باید یک بیزینس پلن دقیق داشته باشید که ایده‌ی بیزینسی شما را کامل توضیح دهد. 

بیزینس پلن باید نشان دهد که ایده‌ی بیزینسی شما خلاقانه، قابل رشد و قابل رقابت است. اثبات این سه مورد در بیزینس پلن ضروری و مهم است و از نظر دولت انگلیس بیزینس پلنی می‌تواند این سه شرط را دارد که:

 • واقعی و مبتکرانه باشد؛
 • برای یک بیزینس استارتاپی واقعی نوشته شده باشد؛
 • نیازهای موجود در بازار را شناسایی کرده باشد و/یا یک مزیت رقابتی را خلق کرده باشد؛
 •  واقع‌گرایانه و قابل اجرا باشد؛
 • نشان دهد که متقاضی قصد دارد به صورت مداوم در حال ارتقا مهارت‌ها، دانش، تجربه و آگاهی لازم از بازار باشد تا بتواند با موفقیت بیزینس‌اش را اداره کند. 
 • ثابت کند که ایده‌ی بیزنسی فرد متقاضی ساختار و پتانسیل لازم برای ایجاد شغل و رشد در بازار جهانی را دارد.

همچنین لازم به ذکر است که فرد متقاضی ویزای استارتاپ انگلیس، نباید پیش از این هیچ بیزینسی را در انگلیس تاسیس یا ثبت کرده باشد.

3-مهارت‌های لازم برای اداره یا گسترش یک کسب و کار موفق استارتاپی در انگلیس را داشته باشد؛
4-یک حامی برای بیزینس یا ایده‌ی استارتاپی‌اش پیدا کند؛
5-از طرف حامی‌اش یک نامه‌ی تاییده یا endorsement letter دریافت کند؛
6-مدرک زبان لازم را داشته باشد ( حداقل B2 یا آیلتس جنرال 5.5)؛
7-حداقل تمکن مالی لازم برای زندگی در انگلیس را داشته باشد.

فرد متقاضی مهاجرت به انگلیس از طریق ویزای استارتاپ، باید ثابت کند حداقل 28 روز قبل از درخواست‌اش برای درخواست ویزا، مبلغ یا مبالغی که در جدول زیر می‌آید را در بانک ذخیره داشته است. (اگر فرد متقاضی به همراه همسر و فرزندانش برای ویزای استارتاپ اقدام کند، مبالغی که در جدول آمده را باید به مبلغ مورد نیاز برای فرد اصلی، اضافه کند.)

شرح مبلغ مورد نیاز
فقط فرد اصلی £1,270
همسر £285
یک فرزند £315
هر فرزند بیشتر  £200
STARTUP 03jpg - 1

چه‌طور برای دریافت ویزای استارتاپ انگلیس اقدام کنیم؟

مراحل درخواست ویزای استارتاپ به شرح زیر است:

 1. بیزینس پلن استارتاپ خود را آماده کنید؛
 2. برای جذب یک حامی مورد تایید یا endorsing body در انگلیس اقدام کنید؛
 3. بعد از پیدا کردن حامی و دریافت نامهی‌ی حمایتی، می‌توانید فرم‌های تقاضانامه را در سایت مهاجرت انگلیس پر کنید، دقت کنید کدام فرم مناسب شرایط شماست:
  • فرم متقاضیانی که در انگلیس هستند و قصد تغییر نوع ویزای خود را دارند؛
  • فرم متقاضیان دریافت ویزای استارتاپ مه خارج از انگلیس هستند.
 4. بعد از ارسال فرم، برای احراز هویت خود اقدام کنید (انگشت‌نگاری)؛
 5. اپلیکیشن فی که مبلغی معادل £363 (برای افرادی که از خارج از انگلیس اقدام می‌کنند) یا £493 (برای افرادی که از داخل انگلیس اقدام می‌کنند) است را پرداخت کنید؛
 6. هزینه‌ی بیمه‌ی سلامت خود (برای مدت اقامت در انگلیس) را پرداخت کنید (این هزینه درحال حاضر برای هر نفر  £624 برای یکسال است.)؛
 
معمولا مدت زمان بررسی و صدور ویزای استارتاپ انگلیس 3 هفته است، اما ممکن است این زمان طولانی‌تر هم بشود.