ویزای کاری انگلیس

ویزای کار انگلیس یا ویزای نیروی کار ماهر (Skilled Worker Visa) ویزایی است برای نیروی کار ماهر جهانی که مهارت‌های کاری مورد نیاز انگلیس را دارد تا از طریق این ویزا بتواند وارد انگلیس شده و کار کند. 

ویزای کار انگلیس از اواخر سال 2020 جایگزین ویزای Tier 2  شده است.

ویزای نیرو کار ماهر انگلیس، یک ویزای بلند مدت است که اعتبار آن حداقل 5 ساله است، اما در نهایت اعتبار ویزا به مدت اعتبار گواهی اسپانسرشیپ فرد متقاضی بستگی دارد. 

لازم به ذکر است که ویزای کار انگلیس برای یک پوزیشن شغلی خاص و یک کارفرمای خاص صادر می‌شود. یعنی شما در ابتدای تقاضای ویزا اعلام می‌کنید که برای چه کارفرمایی و در چه پوزیشن کاری‌ای قرار است مشغول به کار شوید. تا زمانی که در همان موقعیت شغلی و با همان کارفرما کار کنید، ویزای شما معتبر است. اگر بخواهید موقعیت شغلی خود یا کارفرمای خود را تغییر دهید، باید مجدد برای یک ویزای کاری دیگر، با مشخصات کاری جدید، اقدام کنید. 

از مزایای ویزای کار انگلیس این است که پیش از اتمام زمان ویزا، شما می‌توانید مجدد ویزای خود را تمدید کنید، هم‌چنین بعد از گذراندن 5 سال کار در انگلیس، می‌توانید برای اقامت دائم این کشور یا  indefinite leave to remain (ILR اقدام کنید و بعد از یک سال نیز، شهروند بریتانیا شوید. 

اگر قصد دارید با کمک ویزای کار به انگلیس مهاجرت کنید، باید یک پیشنهاد کاری معتبر داشته باشید و واجد شرایط دریافت این ویزا نیز باشید. 

در ادامه شرایط و مراحل دریافت ویزای کار انگلیس را باهم بررسی خواهیم کرد. 

WORK ENGLAND - 1

تفاوت ویزای نیروی کار ماهر با ویزای Tire2

میان ویزای نیروی کار ماهر انگلیس با ویزای Tire 2  که تا سال 2020 اجرا می‌شد، تفاوت‌هایی وجود دارد که چند مورد را اینجا باهم بررسی می‌کنیم:

1- سطح مدرک و مهارت مورد پذیرش در ویزای Tire 2  سطح RQF 6 بود که در ویزای نیروی ماهر به سطح 3 RQF تغییر پیدا کرده است (به عبارت دیگر افراد با سطح مدرک و مهارت پایین‌تر امکان اخذ این ویزا را دارند.)؛

2- حداقل دستمزد مورد نیاز برای دریافت ویزای از £30,000 به £26,200  کاهش یافته است (حتی در شرایط خاص می‌توان با میزان حقوق کمتری هم واجد شرایط دریافت ویزا شد.)؛

3- ویزای نیروی کار ماهر پذیرای افرادی که به تازگی وارد بازار کار شده‌اند نیز، هست؛

4- برای دریافت ویزای نیرو کار ماهر انگلیس، نیازی به داشتن RLMT نیست.

RQF یا Regulated Qualifications Framework چیست؟

RQF یا نظام ارزشیابی مدارک در واقع یک سیستم رتبه‌بندی برای مهارت‌ها و گواهی‌ها یا مدارکی است که فرد باید پیش از اشتغال در انگلیس داشته باشد. این نظام 9 سطح دارد که از سطح ابتدایی شروع می‌شود تا سطح 8. سطح 8 بالاتری سطح است. برای کسب اطلاعات بیشتر از مدارک هر سطح می‌توانید سایت دولت انگلیس را مطالعه کنید.

RLMT یا Resident Labour Market Test چیست؟

همانند کانادا که کارفرما برای اعطای مجوز کار باید از اداره‌ی کار LMIA دریافت کند و ثابت کند که نیروی کار برای موقعیت شغلی مورد نظر در کانادا وجود ندارد، در انگلیس هم کارفرمایی که قصد دارد نیروی کاری را برای یکی از ویزاهای Tire2  استخدام کند، باید ثابت کند که در میان افراد مقیم در بریتانیا، فردی واجد صلاحیت برای پوزیشن کاری مورد نظر وجود ندارد، بنابراین کارفرما مجبور است که نیروی کار خارجی استخدام کند. 

دقیقا مانند LMIA، کارفرمای انگلیسی برای دریافت RLMT باید در یکی از وبسایت‌ها یا مجلات کاریابی انگلیس که تحت نظارت دولت این کشور است، برای موقعیت کاری مورد نظر تبلیغ کند. کارفرما باید فرم‌هایی که از طرف مقیمان انگلیسی می‌آید را بررسی کند و در صورتی که فرد مورد نظر واجد شرایط کار در آن موقعیت شغلی نیست، کارفرما باید توضیح دهد که چرا این فرد را رد کرده است. 

کارفرما موظف است تمامی فرم‌ها و دلایل ریجکتی افراد را آرشیو کرده و نگه دارد تا در صورتی که دولت انگلیس خواست سوابق متقاضیان را بررسی کند، پرونده‌ی آن‌ها را داشته باشد. 

چنانچه فردی در میان ساکنان انگلیس وجود نداشته باشد که واجد شرایط کار در موقعیت شغلی مورد نظر باشد، آن‌وقت کارفرما می‌تواند نیروی کار خارجی استخدام کند. به نامه‌ای که نشان می‌دهد کارفرما اجازه‌ی استخدام نیروی کار خارجی دارد، بررسی نیروی کار مقیم یا Resident Labour Market (RLMT( می‌گویند. 

این نامه برای دریافت ویزای Tier 2 ضروری است، اما برای دریافت ویزای نیروی کار ماهر انگلیس، نیازی به داشتن این نامه نیست. 

شرایط و پیش‌نیازهای مورد نیاز برای ویزای کار انگلیس

برای اینکه فرد بتواند ویزای نیروی کار ماهر انگلیس را اخذ کند، باید از یک کارفرمای انگلیسی جاب آفر یا پیشنهاد کاری داشته باشد. کارفرمای مورد نظر باید جزو کارفرماهای A-rated در لیست اسپانسرهای معتبر باشد و شغلی که قصد دارد فرد را برای آن استخدام کند باید جزو لیست مشاغل واجد شرایط باشد. همچنین میزان دستمزد پیشنهادی کارفرما باید مطابق با حداقل دستمزد سالانه‌ی مورد پذیرش باشد.

کاری که به فرد متقاضی پیشنهاد می‌شود باید از طرف یک کارفرمای معتبر و مورد تایید دولت باشد، همچنین این کارفرما باید اجازه‌ی استخدام نیروی کار خارجی را داشته باشد و دارای A-rated باشد. کارفرمایانی که B-rated هستند، باید پیش از استخدام نیروی کار، تقاضای دریافت A-rated کنند و بعد از ارتقا، نیروی کار خارجی خود را استخدام کنند.

گواهی اسپانسرشیپ یا Certificate of Sponsorship (CoS) یک مدرک دیجیتالی است که شامل اطلاعات زیر است:

 • پوزیشن شغلی‌ای که قرار است در آن مشغول به کار شوید؛
 • تاریخ شروع کار
 • تاریخ پایان کار
 • میزان حقوق
 • شماره مجوز کارفرما
 • تاریخ انقضای گواهی

اداره‌ی مهاجرت انگلیس تنها زمانی برای شما ویزای نیروی کار ماهر را صادر می‌کند که شغلی که قصد دارید در آن مشغول به کار شوید در لیست مشاغل واجد شرایط باشد. همچنین شما باید مهارت‌ها و/یا تجربه‌ی کاری لازم برای آن کار را نیز داشته باشد. جهت یادآوری؛ شاید نیاز باشد کد شغلی مجاز standard occupation code (SOC) را نیز از کارفرمای خود بگیرید.

حداقل سطح مدرک و مهارت لازم برای ویزای کار انگلیس سطح 3 RQF است.

حداقل میزان دستمزد برای دریافت ویزای کار انگلیس £26,200 در سال یا £10.10 در ساعت است. البته این یک قانون کلی نیست. برای مثال مشاغلی که going rate یا نرخ استاندارد بالاتری دارند، مزیان حقوق مورد پذیرش برای دریافت ویزا نیز بالاتر می‌رود. شما می‌توانید نرخ استاندارد مشاغل را در این لینک مشاهده کنید.
از طرفی در شرایط خاص، حقوق کمتر از میزان تعیین شده نیز مورد پذیرش است (البته این میزان حقوق نباید کم‌تر از £20,480 در سال باشد.)
شرایطی که حقوق کم‌تر از £26,200 مورد پذیرش است:

 • موقعیت کاری شما برای یکی از مشاغلی باشد که انگلیس برای آن موقعیت شغلی کمبود نیروی کار دارد؛
 • شما کم‌تر از 26 سال سن داشته باشید، درحال تحصیل باشید یا به تازگی فارغ‌التحصیل شده باشید یا در حال آموزش یک حرفه باشید؛
 • مدرک دکترا در یکی از رشته‌های علمی، تکنولوژی، مهندسی یا ریاضی داشته باشید و در آن متخصص و واجد صلاحیت باشید و تخصص شما در راستای شغلتان باشد؛
 • مدرک پست دکتری در یکی از رشته‌های علوم داشته باشید.

شما باید مدرکی از بانک نشان دهید که تایید کند معادل مبلغ  £1,270 در بانک دارید و می‌توانید از پس هزینه‌های یک ماه زندگی خود در انگلیس  بر بیایید. در صورت نیاز می‌توانید از کارفرمای خود بخواهید که او یک نامه‌ی تاییدیه به شما بدهد که در آن گفته شده او به جای شما این هزینه را پرداخت خواهد کرد.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای کار انگلیس

مشورت با یک مشاوران باتجربه به شما کمک می‌کند تا مدارک خود را کامل جمع‌اوری و ارسال کنید. شما می‌توانید برای بررسی اعتبار مدارک و پیشنهاد کاری و کارفرمای خود با مشاوران ما در موسسه‌ی مهاجرتی درنای آبی در تماس باشید.

WORK ENGLAND03 - 2

مراحل اقدام برای اخذ ویزای کار انگلیس

پروسه‌ی اقدام برای دریافت ویزای کار انگلیس از خارج از این کشور، کاملا آنلاین است و شما می‌توانید با مراجعه به سایت دولت انگلیس تقاضانامه‌ی خود را پر و ارسال کنید. 

نکته مهم برای پیش از اقدام این است که، تمامی مدارک شما از جمله پیشنهاد کار، مدارک مربوط به کار و کارفرمای شما باید کامل باشند.

مراحل کامل اقدام جهت دریافت ویزای کار انگلیس و مهاجرت به این کشور از طریق ویزای کار به شرح زیر است:

 1. مطمئن شوید که واجد صلاحیت دریافت این ویزا هستید (شرایط و پیش‌نیازهای این ویزا ا بالاتر توضیح دادیم)؛
 2. یک جاب آفر معتبر از یک کارفرمای معتبر انگلیسی دریافت کنید؛
 3. گواهی اسپانسرشیپ خود را از کارفرمای انگلیسی بگیرید؛
 4. مدارکی که اثبات کند شما واجد شرایط دریافت این ویزا هستید را آماده کنید؛
 5. فرم‌های آنلاین را در سایت دولت انگلیس پر کنید، برای این ویزا 4 فرم متفاوت وجود دارد دقت کنید که کدام فرم مناسب شرایط شماست: 
  • فرم مخصوص افرادی که از خارج از انگلیس تقاضای ویزای کار می‌دهند،
  •  فرمی که  متقاضیان تغییر نوع ویزا باید پر کنند
  • فرمی که متقاضیان تغییر ویزای کار به دلیل تغییر کارفرما یا موقعیت شغلی باید پر کنند؛
  • فرم تقاضای تمدید ویزای کار.
 6. اپلیکیشن فی، هزینه‌های بیومتریک و گواهی پزشکی خود را پرداخت کنید؛
 7. مدارک لازم را در سایت آپلود کنید؛
 8. وقت برای انگشت‌نگاری بگیرید.
معمولا تا 3 هفته بعد از ارسال تقاضانامه، جواب ویزای شما خواهد آمد.