ویزای کار آلمان

آلمان دومین کشور پرجمعیت اروپا، در قلب این قاره قرار گرفته است. این کشور که بعد از روسیه، بیشترین جمعیت در اروپا را در خود جای داده، سرزمینی است با طبیعت بکر، زیبا و سرسبز. 

طبیعت زیبا و موقعیت مکانی عالی این کشور تنها مزیت‌های آلمان نیستند. این کشور پیشروترین کشور در زمینه‌ی صنعت در اروپا و چهارمین کشور برتر صنعتی در کل جهان است. وجود کمپانی‌های نام آشنا در زمینه تولیدات خودرو، ماشین‌آلات و سایر حوزه‌های صنعتی باعث شده کشور آلمان همیشه یکی از مقاصد محبوب و پرطرفدار برای علاقه‌مندان به مهاجرت از طریق کار باشد. 

مهاجرت به آلمان از طریق کار این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده. دلایل ذکر شده مانند طبیعت این کشور، موقعیت جغرافیایی خوب آن، صنعتی بودن این کشور در کنار فرصت‌های شغلی بی‌شماری که آلمان برای متقاضیان دریافت ویزای کار فراهم کرده، همه و همه دلیل این محبوبیت هستند.

آلمان هم با آغوش باز پذیرای متقاضیان مهاجرت کاری است. این کشور با گرمی از افرادی که قصد دارند در آلمان سرمایه‌گذاری کنند یا در کاری مهارت دارند، استقبال می‌کند. 

نیاز به راهنمایی دارید؟

مشاوران درنای‌آبی در کنار شما هستند.

ورک پرمیت (Work permit) و ویزای کار (work visa) آلمان

ورک پرمیت با ویزا متفاوت است. ورک پرمیت یا مجوز کار، در واقع مجوزی است که به شما اجازه‌ی کار در کشور آلمان را می‌دهد. تقریبا تمامی افرادی که قصد کارکردن در آلمان را دارند باید ورک پرمیت آلمان را دریافت کنند. نکته‌ی قابل توجه این است که ورک پرمیت یا مجوز کار در آلمان یا مجوز اقامت یکی است و نیازی نیست برای اقامت خود در این کشور، مجوز جدایی دریافت کنید.

ویزای کار آلمان، مجوزی است برای ورود شما به خاک آلمان برای کار کردن. این مجوز برای همه‌ی افراد الزامی نیست و فقط افرادی که عضو اتحادیه اروپا یا سایر کشورهای مورد تایید آلمان نیستند باید این ویزای را تهیه کنند. 

به بیان دیگر، شما به عنوان یک ایرانی، برای اینکه بتوانید در آلمان کار کنید باید مجوز کار یا ورک پرمیت داشته باشید، اما برای اینکه بتوانید وارد کشور آلمان شوید، باید ویزای کار داشته باشید. 

اگر ورک پرمیت داشته باشید ولی ویزا نداشته باشید، امکان ورود به کشور آلمان را نخواهید داشت.

انواع ورک پرمیت (Work permit) لمان

آلمان بسته به کاری که افراد قصد انجام آن را دارند، چندین نوع مجوز کار یا ورک پرمیت دارد:

مجوز کار عمومی General Work Permit
این مجوز برای افرادی است که در آلمان کار پیدا کرده‌اند و این پوزیشن شغلی نمی‌توانسته توسط یک تبعه‌ی اتحادیه اروپا پر شود. نیاز نیست افراد متقاضی این مجوز، مهارت‌های بالایی داشته باشند.

مجوز کار برای نیروی کار ماهر Highly Skilled Worker Permit
اگر شما نیروی کار ماهری هستید که سابقه‌ی کار و درآمد زیادی دارید، این مجوز کار مناسب شماست. 

بلو کارت آلمان The EU Blue Card for Germany
بلوکارت آلمان، یک مجوز اقامت و کار در آلمان است برای افرادی که خارج از اتحادیه اروپا هستند و شرایط زیر را دارند:

1- تحصیلات آکادمیک داشته باشند. مدرک فرد متقاضی می‌تواند از یکی از داشنگاه‌های آلمان یا یکی از دانشگاه‌های معتبر و مورد تایید آلمان باشد؛

2- باید از یک کارفرمای معتبر کانادایی، فرصت کاری داشته باشند، هنگامی که فرد تقاضانامه‌ی بلوکارت خود را ثبت می‌کند، باید قرارداد و اطلاعات کافرمای خود را نیز ثبت کند؛

3- فرد متقاضی برای کاری که قرار است در آلمان انجام دهد باید حداقل 1.5 برابر دستمزد استاندار آلمان را دریافت کند. این رقم در سال 2022  €56,400 برای مشاغل عمومی و €44,304 برای مشاغلی که کمبود نیروی کار دارند، اعلام شد.

مجوز کار برای فریلنسرها Work Permit for Freelancers
این مجوز برای فریلنسرها یا افراد خوداشتغال است. 

ITALY TAHSILY - 2

انواع ویزای کار (Work Visa) آلمان

علاوه بر اینکه مجوز کار در آلمان بسته به نوع کار فرد متقاضی متفاوت است ،ویزایی که فرد برای ورود به آلمان به قصد اشتغال دریافت می‌کند نیز، متفاوت است و انواع متعددی دارد:

 این ویزا برای افرادیست که از یک کارفرمای معتبر در آلمان جاب آفر دارند، برای همین به این ویزا ویزای جاب آفر Job Offer هم گفته می‌شود. مدت این ویزا معمولا دو ساله است و قابل تمدید نیز می‌باشد.

این ویزا مخصوص افرادیست که قصد تاسیس و راه‌اندازی بیزینس خود در آلمان را دارند یا به عنوان فریلنسر فعالیت می‌کنند.

این ویزای برای افرادیست که قصد دارند برای جست‌وجوی کار به وارد آلمان شوند. مدت این ویزا 6 ماه است و قابل تمدید نمی‌باشد.

کشور آلمان تحت یک سیستم آموزشی منحصر به فرد به نام برنامه‌ی اوسبیلدونگ آلمان یا کارآموزی به نیروهای علاقه‌مند از کشورهای خارج از اتحادیه‌ی اروپا این فرصت را می‌دهد که به عنوان کارآموز در شرکت‌های آلمانی مشغول به کار شوند تا در رشته یا حرفه‌ای خاص آموزش ببینند. شرکت‌های آلمانی با استخدام نیروهای کارآموز هم در هزینه‌های استخدام صرفه‌جویی می‌کنند وهم از احتمال استخدام کارمندی که برای آن‌ها کارایی مناسب را نداشته باشد، جلوگیری می‌کنند. درنتیجه متقاضیانی که در دوره‌های کارآموزی آلمان شرکت می‌کنند، شانس بالایی برای آموزش در آلمان و آینده شغلی تضمین شده دارند. معمولا شرکت در دوره‌های آوسبیلدونگ آلمان بین 2 تا 3 سال طول می‌کشد. اگرعمل‌کرد شما در شرکت و سطح نمراتتان دردوره‌های حرفه‌ای آموزشگاه خوب باشد، طول این دوره می‌تواند کاهش یابد. حداقل مدرک تحصیلی مورد نیاز برای متقاضیان کشورهای خارج از اتحادیه‌ی اروپا برای شرکت در دوره‌های آسبیلدونگ در آلمان، مدرک دیپلم دوازده ساله است. مورد دیگر داشتن سن زیر 25 سال برای متقاضیان شرکت در این دوره است.

این ویزا برای افراد زیر 27 سال است که قصد دارند به آلمان سفر کنند تا از طریق زندگی کنار خانواده‌های آلمانی، فرهنگ و زبان آلمانی را بهتر یاد بگیرند. این افراد با زندگی در این خانه‌ها، ضمن کمک کردن به افراد خانواده، به صورت رایگان در این خانه‌ها زندگی خواهند کرد و به آن‌ها دستمزد هم داده می‌شود. 

این ویزا برای نیروهای جوان کشورهایی است که با آلمان توافق‌نامه‌ی کار در تعطیلات را امضا کرده‌اند.

چه کسانی واجد شرایط مهاجرت به آلمان از طریق ویزای کار هستند؟

افرادی که شرایط زیر را داشته باشند می‌توانند برای دریافت ویزای کار و مهاجرت به این کشور از طریق این ویزا اقدام کنند:

1- افرادی با شایستگی بالا که در یکی از دو دسته‌ی زیر قرار دارند:

محققانی با دانش فنی خاص
افراد تکنیکال رده بالا یا افراد علمی رده بالا

2- انتقال درون شرکتی در یکی از دو پوزیشن زیر:

مدیران
متخصصان

3- همچنین تابعان کشورهای جهان سوم که متقاضی ورود و کار در کشور آلمان هستند، چنانچه شرایط زیر را داشته باشند نیز امکان دریافت ویزای کار آلمان را دارند:

از یکی از دانشگاه‌ها یا موسسات فنی معتبر و مورد تایید آلمان مدرک تحصیلی خود را گرفته باشند؛
جاب آفر معتبر از یک کارفرمای آلمانی داشته باشند
در موقعیتی که قصد کار دارند، در آلمان کمبود نیرو متخصص وجود داشته باشد

مراحل دریافت ویزای کار آلمان چیست؟

جاب آفر آلمانی پیدا کنید؛
تمامی مدارک مورد نیاز برای ویزا را جمع‌آوری کنید؛
برای مصاحبه‌ی دریافت ویزا از سفارت وقت بگیرید؛
هزینه‌ی لازم برای ویزای کار را بپردازید؛
در مصاحبه شرکت کنید؛
منتظر پاسخ ویزای خود باشید.
WORK GERMANY 02 - 3

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار آلمان

افراد متقاضی دریافت ویزای کار آلمان، باید از طریق سفارت‌ آلمان در کشور خود برای انجام مراحل دریافت ویزا و مصاحبه اقدام کنند. 

یکی از مهم‌ترین بخش‌های دریافت ویزا مصاحبه‌ی فرد متقاضی است، اما علاوه بر آن نیاز است متقاضی مدارکی را نیز فراهم و تحویل سفارت‌ دهد. لیست مدارک مورد نیاز برای ارسال تقاضانامه‌ی ویزای کار به سفارت آلمان به شرح زیر هستند:

1- دو نسخه اپلیکیشن فرم که به طور کامل تکمیل و امضا شده؛
2- دو قطعه عکس پرسنلی؛ 
3- پاسپورت معتبر؛
4- مدرک اثبات شهروندی: فرد متقاضی باید گواهی‌نامه یا قبضی که با نام خودش در کشور مبدا ثبت شده را برای اثبات مدرک شهروندی ارائه دهد؛
5- بیمه‌ی درمانی: این یک مدرک اجباریست که باید کارفرمای آلمانی به فرد متقاضی بدهد؛
6- قرارداد کاری با کارفرمای آلمانی: این قرارداد باید شامل میزان دستمزد سالانه و جزئیات کار و کارفرما در آلمان باشد؛
7- تاییدیه از طرف آژانس کاریابی فدرال (در صورت نیاز)؛
8-  رزومه: روزمه‌ی فرد متقاضی باید به روز و شامل تحصیلات و سابقه‌ی کار وی باشد؛
9- گواهی صلاحیت: مدرک، گواهی یا هرچیز دیگری که صلاحیت فرد متقاضی را اثبات کند؛
10- معرفی نامه (Cover Letter) شخصی: این نامه باید توضیحی راجع به هدف و مدت اقامت فرد در آلمان باشد.؛
11- گواهی سوء پیشینه
12- تاییدیه پرداخت هزینه‌ی ویزا

بهتر است برای اینکه از صحت و درستی مدارک خود مطمئن شوید، با یک مشاور یا وکیل باتجربه در این زمینه مشورت کنید و پیش از ارسال، تمامی مدارک خود را با او بررسی کنید. 

مدت زمان صدور ویزای کار آلمان

مدت زمان صدور ویزای کار آلمان بین یک تا سه ماه است، فاکتورهایی مانند تعداد متقاضیان و وضعیت پرونده شخص متقاضی روی این زمان تاثیر می‌گذارند.