مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل

ایتالیا به عنوان یکی از کشورهای تاریخی و زیبای قاره‌ی اروپا، همیشه یکی از پرطرفدارترین مقاصد برای مهاجران بوده است. وجود دانشگاه‌های خوب، فرصت‌های شغلی عالی، امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی، کار در سایر کشورهای حوزه‌ی شینگن با با داشتن ویزای کشور ایتالیا و … همگی از دلایل انتخاب این کشور و محبوبیت آن برای متقاضیان مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل است. 

مانند سایر کشورهای قاره‌ی اروپا و آمریکا، برای اینکه شما بتوانید وارد این کشور شوید و موفق به مهاجرت تحصیلی به ایتالیا شوید، نیاز به پیمودن مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را دارید. ایتالیا نیز مانند هر کشوری قوانین و شرایط خاص خود را برای اعطای این ویزا، به مهاجران تحصیلی دارد.

ویزای تحصیلی ایتالیا چیست؟

ویزای تحصیلی ایتالیا در واقع مجوز ورود فرد متقاضی به این کشور است. به عبارت دیگر شما با کمک این ویزا فقط می‌توانید وارد ایتالیا شوید. اگر مدت اقامت فرد متقاضی در این کشور بیش از 90 روز یا 3 ماه باشد، فرد باید علاوه بر ویزای تحصیلی، مجوز اقامت در ایتالیا (Italian residence permit) را نیز دریافت کند. دریافت این مجوز فقط از داخل خاک ایتالیا ممکن است. پس به عبارت دیگر شما به عنوان متقاضی مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، از ایران باید برای ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام کنید. با کمک این ویزا وارد ایتالیا شوید و در نهایت در ایتالیا برای اقامت خود درخواست مجوز اقامت کنید. 

معرفی سیستم آموزشی ایتالیا

سیستم آموزشی در ایتالیا به دو بخش  اصلی تقسیم می‌شود:

  • دبستان ( مدت این دوره 5 ساله است)
  • دوره‌ی پیش دبیرستان (مدت این دوره 3 ساله است)
  • دبیرستان (مدت این دوره 5 ساله است)
  • دوره‌ی لیسانس (عموما 3 یا 4 سال)
  • دوره‌ی فوق لیسانس (عموما 2 سال)
  • دوره دکترا (عموما 3 یا 4 سال )
ITALY TAHSILY03 - 1

چرا مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

شاید تا اینجا، برای شما این سوال پیش آمده باشد که چرا مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل؟ بد نیست با هم  مزایا تحصیل در ایتالیا را بررسی کنیم و ببینیم به چه دلیل ایتالیا مقصدی محبوب و پرطرفدار برای مهاجران از راه تحصیل است.

ایتالیا کشوری است با سابقه‌ی فرهنگی، تاریخی زیاد و مملو از زیبایی. انتخاب ایتالیا به عنوان مقصدی برای تحصیل به شما این امکان را می‌دهد تا از تحصیل در کشوری با طبیعت بی‌نظیر لذت ببرید. استانداردهای بالای تحصیل در کنار موسسات آموزشی با رنک بالا، باعث شده که افراد زیادی علاقه‌مند به تحصیل در این کشور باشند.

علاوه بر فرهنگ و تاریخ غنی این کشور و وجود دانشگاه‌های ممتاز، امکان کار در حین تحصیل برای دانشجو، امکان دریافت بورسیه‌های تحصیلی یا استانی برای تامین هزینه‌های زندگی، امکان سفر به سایر کشورهای حوزه‌ی شینگن با ویزای دانشجویی ایتالیا از جمله سایر مزیت‌های اقامت تحصیلی در این کشور است.

چه مواردی برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل نیاز است؟

برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، لازم است که فرد متقاضی مدارک زیر را در پرونده خود ضمیمه داشته باشد:

فرم‌های پرشده مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی (این فرم‌ها را می‌توایند از سایت اداره‌ی مهاجرت دریافت کنید.)؛
عکس پرسنلی متناسب با استانداردهای تعریف شده برای ویزای تحصیلی؛
پاسپورت معتبر که حداقل 2 صفحه سفید داشته و تا 3 ماه بعد از باطل شدن ویزای فرد متقاضی اعتبار داشته باشد؛
کپی مدارک بالا؛
مدارک فردی مانند شناسنامه و سند ازدواج؛
مدارک ثبت‌نام یا پیش‌ ثبت‌نام فرد متقاضی در یکی از مراکز آموزشی در ایتالیا؛
مدارک سوء پیشینه؛
مدارک محل سکونت فرد در ایتالیا مانند خوابگاه یا خانه؛
مدارک تمکن مالی؛
مدارک سابقه‌ی تحصیلی؛
مدرک زبان (بسته به رشته یا دانشگاه فرد متقاضی می‌توان مدرک زبان انگلیسی یا ایتالیا ارائه داد.)؛
رسید پرداخت هزینه‌ی ویزا.
مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل و مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

پیش‌نیازهای اپلای تحصیلی برای مقاطع درسی ایتالیا

علاوه بر مدارکی که در بخش بالا برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا ذکر شد، برای پذیرش در هر کدام از مقاطع تحصیلی در ایتالیا، مدارک و شرایط خاصی نیاز است. فرد متقاضی پذیرش تحصیلی در کدام از این مقاطع باید این پیش‌نیازها را برای مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل داشته باشد.

Untitled 1 - 2
شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و آشنایی با تمامی خدمات دپارتمان تحصیلی موسسه‌ی مهاجرتی درنای آبی با مشاوران ما در تماس باشید.

مقطع کارشناسی

برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی، مهم‌ترین مدرکی که باید ارائه دهید، مدرک دیپلم دبیرستان یا گواهی‌ای مبنی بر اتمام دوره‌ی درسی در دبیرستان است.
بد نیست بدانید که برخی از رشته‌های درسی که قصد دارید برای تحصیل در آن اقدام کنید، فقط به زبان ایتالیایی ارائه می‌شوند، پس برای اخذ پذیرش این رشته‌ها نیاز دارید که مدرک زبان ایتالیایی خود را نیز ارائه دهید. بهتر است پیش از اقدام برای دریافت پذیرش، از دانشگاه مورد نظر خود راجع به زبانی که آن رشته تدریس می‌شود اطلاعات کسب کنید.

مقطع کارشناسی ارشد

برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد در ایتالیا، فرد متقاضی باید مدرک کارشناسی یا معادل آن را ارائه دهد. علاوه بر این چنانجه رشته‌ای که فرد متقاضی قصد دارد در آن پذیرش بگیرد به زبان انگلیسی است، باید مدرک تافل یا آیلتس خود را برای اثبات دانش زبانی ارائه دهد. برای اطلاع از حداقل نمره‌ی مورد پذیرش بهتر است از دانشگاه مورد نظر خود اطلاعات لازم را کسب کنید چرا که ممکن است نمره‌ی مورد پذیرش بین موسسات مختلف، متفاوت باشد. 

علاوه بر این دو مدرک، فرد متقاضی دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع ارشد باید تعداد یا همه‌ی مدارک زیر را ارائه دهد:

1- مدارک شناسایی مانند پاسپورت یا کارت شناسایی؛

2- ترجمه رسمی مدارک تحصیلی و ریزنمرات؛

3- فرم‌های تکمیل شده اپلای دانشگاه مورد نظر؛

4- توصیه نامه؛

5- مدرک زبان (انگلیسی یا ایتالیایی؛ بسته به زبانی که رشته‌ی مورد نظر فرد متقاضی تدریس می‌شود).

مقطع دکتری

برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری در ایتالیا، مدارک زیر لازم است:

1- سوابق تحصیلی

2- پروپوزالی از تحقیقات آتی فرد متقاضی. 

برای شروع مسیر مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، همین حالا اقدام کنید.
نام و نام خانوادگی(ضروری)
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .