مهاجرت از طریق کارآفرینی

کارآفرینی به معنی ایجاد کردن کسب و کار‌های جدید است که یک سری ویژگی‌های منحصر به فرد نیز دارد. مهاجرت کارآفرینی نیز دقیقاً بر همین اساس استوار شده است. توسعه، سازماندهی و اداره یک شرکت تجاری می‌تواند از جمله مؤلفه‌های مهمی باشد که در کارآفرینی اهمیت زیادی دارند.

شرایط مهاجرت از طریق کارآفرینی در اروپا

کارآفرینی در همه کشور‌ها به صورت کم و بیش وجود دارد. با این حال می‌توانیم بگوییم که کارآفرینی در هر کشوری تقریباً دارای شرایط‌های متفاوتی است. کشور‌های قاره اروپا تقریباً دارای قوانینی منحصر به فرد نسبت به کانادا و آمریکا هستند.

به صورت کلی کارآفرینی در اروپا می‌تواند با نتایج اقامتی و بدون نتایج اقامتی باشد. در برخی از کشور‌ها همچون انگلستان، می‌توانید با مهاجرت کارآفرینی، اقدام به اقامت دائم داشته باشید. این در صورتی است که در بسیاری از کشور‌ها چنین چیزی امکان‌پذیر نمی‌باشد.

 • تمکن مالی کافی

کارآفرینی با راه‌اندازی کسب و کار جدید در ارتباط است. بنابراین داشتن تمکن مالی کافی می‌تواند بسیار مهم باشد. زمانی که سرمایه لازم برای خرید دستگاه، استخدام نیروی کار و… را داشته باشید، یکی از مهم‌ترین شروط مهاجرت سرمایه‌گذاری به اروپا را برای خودتان تیک زده‌اید.

 • تمدید اقامت

یکی دیگر از مواردی که در خصوص مهاجرت کارآفرینی اروپا اهمیت دارد در مورد تمدید مدت زمان اقامت است. در برخی از کشور‌ها لازم است یک بار اقامت ۲ ساله و یک بار اقامت ۳ ساله خود را تمدید کنید که در نهایت بتوانید با کارآفرینی، اقامت دائم خود را دریافت نمایید.

 

ایده‌های کارآفرینی در اروپا

یک سری‌ ایده‌ها وجود دارند که می‌توانند گزینه‌های خوبی برای کارآفرینی در اروپا باشند. به طور کلی هر‌ ایده خلاقانه، سودمند و مناسبی که وجود داشته باشد و به تایید اداره کار و مهاجرت برسد، می‌تواند برای مهاجرت کارآفرینی استفاده شود.

با این حال یک سری‌ ایده‌های جذاب وجود دارد که می‌توانند برای کارآفرینی در اروپا مورد استفاده قرار گیرند. دو نوع کلی کسب و کار‌های کوچک و متوسط و همچنین نوآور محور وجود دارند.

کسب و کار‌های کوچک غالبا توسط یک نفر راه‌اندازی می‌شوند و ریسک پایین‌تری دارند. اما کسب و کار‌های نوآور محور به صورتی هستند که توسط یک تیم اجرا می‌شوند، از ریسک بالاتری برخوردارند و هزینه‌های بیشتری را نیز می‌طلبند.

کارآفرینی مشارکتی، مدیریتی، انفرادی، گروهی، اجتماعی، فرصت طلبانه و… تنها گوشه‌ای از‌ ایده‌های کارآفرینی هستند که در اروپا قابلیت‌های اجرایی دارند.

 

مهاجرت کارآفرینی مختص چه کسانی است؟

مسلماً مهاجرت کارآفرینی نمی‌تواند برای تمامی افراد گزینه مناسبی به شمار رود. یک سری مؤلفه‌ها و ویژگی‌ها وجود دارد که متقاضیان این روش مهاجرت به خارج از کشور باید داشته باشند.

 • انگیزه بالا

اولین مولفه مهم مربوط به انگیزه بالایی می‌شود که فرد متقاضی باید داشته باشد. داشتن انگیزه می‌تواند نشان دهنده این باشد که شما می‌خواهید کسب و کار قدرتمند و مناسبی را در کشور کانادا راه‌اندازی کنید.

 • تخصص کافی

برای‌ ایده استارتاپی خود باید تخصص کافی داشته باشید. داشتن تخصص و مهارت در زمینه‌ای که می‌خواهید فعالیت کنید، نشان دهنده حرفه‌ای بودن شما و انجام تخصصی‌ ایده نوآورانه خواهد بود.

 • سرمایه کافی

مهاجرت کارآفرینی، استارتاپ‌ها و فرانچایز نسبت به روش‌های تحصیلی و کاری، نیاز به سرمایه بیشتری دارند. به همین خاطر نیز اگر به دنبال چنین روشی هستید، لازم است که حتماً سرمایه‌ای در حد ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار دلار را داشته باشید.

 • ایده کاربردی

ایده‌ای که برای استارتاپ و کارآفرینی انتخاب می‌کنید، باید به طور حتم کاربردی باشد. کاربردی بودن‌ ایده به معنای آن است که این فکر و کسب و کار می‌تواند برای کشور کانادا گزینه بسیار مناسبی به حساب بیاید و همچنین قابلیت اجرایی نیز داشته باشد.

مهاجرت کارآفرینی و اقامت دائم در کانادا میتواند برای افراد مختلفی مناسب باشد.

 

شرایط اخذ اقامت از طریق کارآفرینی

هر کشوری دارای یک سری شرایط مشخص و مخصوص به خود برای مهاجرت است. مسلماً امکان بررسی دقیق و با جزئیات تمامی کشور‌ها برای چنین سبک مهاجرتی وجود ندارد. به همین خاطر نیز به بررسی شرایط کشور کانادا به صورت اختصاصی می‌پردازیم.

 • سن متقاضی
 • مهارت زبان انگلیسی
 • مدرک تحصیلی
 • میزان دارایی
 • تجربه سرمایه‌گذاری
 • فاکتور‌های نوآوری
 • تجربه کاری

مراحل اخذ اقامت دائم با مهاجرت کارآفرینی

زمانی که می‌خواهید اقدام به مهاجرت از طریق کارآفرینی کنید، یک سری مراحل را باید طی کنید. گام به گام طی کردن این مراحل سبب می‌شود تا با چالش‌های کمتری در طول این مسیر مواجه شوید. در اینجا می‌خواهیم مراحل اخذ اقامت دائم کانادا با کارآفرینی را بررسی کنیم.

 • ثبت نام

اگر قرار است برای کانادا اقدام کنید، می‌توانید ابتدا درخواست EOI خودتان را ثبت کنید و وارد pool و یا همان فضای اصلی سنجش متقاضیان شوید.

 • اخذ دعوت نامه

مرحله بعدی مربوط به دریافت کردن دعوتنامه است. اگر بتوانید امتیازات بالایی را کسب کنید، می‌توانید از استان مورد نظر خودتان دعوت نامه را دریافت کرده و به مرحله بعد بروید.

 • اپلای برنامه استانی

پس از دریافت کردن دعوت نامه به مرحله اپلای می‌رسیم. هر استان نیاز به یک سری مدارک دارد. با توجه به اینکه برای کدام استان اقدام کرده‌اید، باید مدارک خود را آماده کرده و فرایند اپلای خود را طی کنید.

 • شرکت در مصاحبه

زمانی که مدارک شما کامل باشد و به تأیید افسران مهاجرتی برسد، لازم است که در یک مصاحبه شرکت کرده و به سؤالاتی که از شما در خصوص کارآفرینی و مهاجرت پرسیده می‌شود، پاسخ دهید.

 • اپلای برای ورک پرمیت

با موفقیت در مصاحبه، باید برای ورک پرمیت اقدام کنید. این مرحله صرفاً برای افرادی است که ویزای کارآفرینی آن‌ها نیاز به ویزای کار دارد. ورک پرمیت می‌تواند اجازه کار دو ساله را به شما بدهد.

 • راه‌اندازی بیزینس

بعد از دریافت ورک پرمیت می‌توانید وارد خاک کشور کانادا شوید. در این مرحله در عرض چند ماه باید بیزینس خود را راه‌اندازی کنید و یا بیزینسی که خریداری کرده‌اید را توسعه دهید.

 • دریافت تاییدیه انتخاب استانی

زمانی که بیزینس شما به خوبی اجرا شود و بتوانید نامه‌های مربوطه را ارسال کنید، باید برای دریافت تاییدیه انتخاب استانی یا همان nomination اقدام کنید.

 • اقدام برای اقامت دائم

در این مرحله با داشتن nomination و همچنین انتخاب از سوی استان می‌توانید برای اقامت دائم خودتان و خانواده‌تان اقدام کنید.

 

دریافت اقامت دائم کانادا

یکی از مهمترین مواردی که جزء مزیت‌های مهاجرت کارآفرینی به حساب می‌آید مربوط به آن است که فرد متقاضی به همراه خانواده می‌تواند برای دریافت اقامت دائم درخواست دهد. در واقع گرفتن اقامت دائم با کارآفرینی یکی از مطمئن‌ترین روش‌های دریافت اقامت دائم است.

 • عدم نیاز به مهارت بالای زبان انگلیسی

گرفتن نمره زبان برای برخی از متقاضیان مهاجرت می‌تواند بسیار سخت باشد. خوشبختانه مهاجرت کارآفرینی نیازی به نمره زبان بالا ندارد.

 • پروسه کوتاه در رسیدگی به پرونده

در مهاجرت کارآفرینی، اداره مهاجرت هر ۴۵ روز یکبار، نامزد‌های احتمالی را معرفی می‌کند. کوتاه بودن پروسه رسیدگی به پرونده‌های کارآفرینی سبب می‌شود تا شما هرچه زودتر بتوانید برای دریافت ویزای خود اقدام کنید.

 • دسترسی آسان به بازار جهانی

کانادا با بازار‌های جهانی ارتباط خوبی دارد. همین موضوع باعث می‌شود تا کارآفرینی و راه‌اندازی یک فعالیت اقتصادی جدید در این کشور، امکان ارتباط با بازار‌های بین‌المللی را داشته باشد.

مهاجرت کارآفرینی به کشورهای اروپایی و کانادا

 

دلایل ریجکتی ویزای کارآفرینی

گاهی اوقات مهاجرت از طریق کارآفرینی افراد، ریجکت می‌شود. این عدم پذیرش ویزای کارآفرینی می‌تواند دلایل مختلف و متعددی داشته باشد.

 • پایین بودن مبلغ سرمایه‌گذاری

برای راه‌اندازی هر‌ ایده کارآفرینی و استارتاپی نیاز است که مبلغ مشخصی را به منظور سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید. اگر مبلغ در نظر گرفته شما کمتر از حد معمول باشد، امکان ریجکتی ویزای شما نیز وجود دارد.

 • شفاف نبودن رزومه مالی

اینکه سرمایه خود را از کجا به دست آورده‌اید، اهمیت زیادی دارد و لازم است که حتماً به صورت شفاف این موضوع مورد بررسی قرار گیرد. اگر سرمایه‌ای که در مهاجرت کارآفرینی قرار است صرف کنید را از روش غیر قانونی به دست آورده باشید، ویزای شما ریجکت خواهد شد.

 • بیزینس پلن

بیزینس پلن و یا طرح تجاری که ارائه می‌کنید باید کاملاً مناسب باشد. اگر فاکتور‌های لازم در بیزینس پلن شما وجود نداشته باشد، به احتمال بسیار زیاد با ریجکتی روبرو خواهید شد.

 • مشکل در مدارک

تناقض، اشتباه و یا کم بودن مدارکی که برای ویزای خود ارائه کرده‌اید، یکی دیگر از دلایل ریجکتی ویزای کارآفرینی است.

یک نکته مهم در مبحث ریجکتی ویزای کارآفرینی وجود دارد. دریافت کردن ویزای کارآفرینی دو مرحله استانی و فدرال دارد. زمانی که ریجکتی شما در مرحله استانی اتفاق بیفتد، امکان درخواست تجدید نظر از طریق اداره مهاجرت همان استان را خواهید داشت.

گاهی اوقات ریجکتی در مرحله فدرال صورت می‌گیرد، در چنین شرایطی باید حتماً تجدید نظر را از طریق اداره مهاجرت فدرال کانادا پیگیری کنید.

دلایل ریجکتی ویزای کارآفرینی:

                                                           علت های ریجکتی ویزای کارآفرینی نحوه رفع مشکلات ویزا
                                                          مشکل در مدارک مدارک خود را به طور کامل گردآوری کنید.
                                                          بیزینس پلن طرح تجاری شفاف و مناسبی بنویسید
                                                        پایین بودن مبلغ سرمایه حداقل مبلغ سرمایه را تهیه کنید.
                                                       شفاف نبودن درآمد آفیسر را از منبع درآمد خود مطمئن کنید.

 

 

انواع کارآفرینی در کشورهای مختلف

کشور‌های مختلف می‌توانند از طریق کارآفرینی اقدام به جذب مهاجران کنند. هر کشوری دارای یک سری شرایط و روش‌های منحصر به فرد است. به همین خاطر نیز می‌خواهیم در اینجا انواع کارآفرینی را بررسی کنیم. هر کدام از این روش‌های کارآفرینی می‌توانند برای یک سری از افراد و شرایط مناسب باشند.

 • کارآفرینی رشد

بستر اولیه وجود دارد و‌ ایده‌های جدید در همان بستر شروع به رشد و گسترش می‌کنند. استفاده از تکنولوژی برای ارتقا تولیدات از جمله مهمترین مؤلفه‌های این نوع کارآفرینی است. مهاجرت کارآفرینی با این روش به کشور‌های توسعه یافته به راحتی انجام می‌شود.

 • کارآفرینی انبوه

زمانی که یک جامعه و فضای بزرگ کشش و اشتیاق لازم برای کارآفرینی‌های کوچک و متوسط را داشته باشد، می‌توانیم از این نوع کارآفرینی استفاده کنیم.

 • کارآفرینی فرصت طلبانه

گاهی اوقات ممکن است در یک محیط یک سری اتفاقات جدید رخ دهد. همین مسأله می‌تواند یک فرصت تازه برای شکوفایی و راه‌اندازی یک کسب و کار جدید باشد. این موارد غالبا در کشور‌های در حال توسعه بیشتر رخ می‌دهد.

 • کارآفرینی مدیریتی

کارآفرینی همیشه مربوط به خلق یک پدیده جدید نیست. گاهی اوقات کارآفرینی می‌تواند با بازآفرینی یک سبک مدیریتی قدیمی، پیاده‌سازی یک شیوه کار کردن جدید و… همراه باشد. این موارد جزء کارآفرینی مدیریتی محسوب می‌شوند. معمولاً طرفداران این شیوه مدیریتی زیاد نیستند و به همین خاطر این سبک کارآفرینی صرفا در موارد خاص اجرا می‌شود.

مهاجرت از طریق کارآفرینی روشی است که با پیاده‌سازی یک‌ ایده نوین و جدید می‌توانید اقامت کشور کانادا و یا کشور‌های دیگر را دریافت کنید. در صورتی که بیزینس پلن شما حداقل در مدت زمان یک سال قابلیت اجرایی پیدا کند، حتی امکان دریافت اقامت دائم خودتان را نیز زودتر خواهید داشت.

در نظر گرفتن استان‌های مختلف، قوانین هر استان، بررسی میزان رقابت در حوزه انتخابی شما و… همگی در این میان اهمیت ویژه‌ای دارند.

مزایای مهاجرت از طریق کارآفرینی

کارآفرینی می‌تواند یک سری مزیت‌هایی را با خودش به همراه داشته باشد. اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که هنوز تصمیم قطعی خودتان در خصوص روش مهاجرت با کارآفرینی را نگرفته اید، بررسی کردن مزیت‌های این روش می‌تواند بسیار به شما کمک کند.

 • رشد اقتصادی

اولین مزیت در خصوص آن است که راه‌اندازی کسب و کار جدید و کارآفرینی در کشور کانادا می‌تواند به رشد اقتصادی شما کمک زیادی کند. کانادا دارای اقتصاد قدرتمندی است. به همین خاطر نیز کارآفرینی در این کشور می‌تواند نتایج درخشانی را در پی داشته باشد.

 • سادگی قوانین

در حال حاضر قوانین استانی و فدرال کانادا نسبت به بسیاری از کشور‌های دیگر، ساده‌تر است. همین مسأله می‌تواند کمک بزرگی برای متقاضیان مهاجرت باشد که استارتاپ خود را راه‌اندازی کنند.

 • حمایت‌های دولت

با راه‌اندازی استارتاپ و کارآفرینی مسلماً در مسیر سختی قدم می‌گذارید. در این بین اگر حمایت‌های دولت کانادا را نیز داشته باشید، می‌توانید این مسیر پر چالش را هرچه بهتر و ساده‌تر طی کنید. خوشبختانه قوانین مربوط به مهاجرت کارآفرینی در کشور کانادا به نحوی است که دولت کانادا نیز از شما حمایت خواهد کرد.

حمایت‌هایی که دولت کانادا از شما به عمل می‌آورد می‌تواند در مواردی همچون ارائه وام‌های بلاعوض، کمک به تسهیل عملکردی شرکت و… دیده شود.

Entrepreneurial immigration

 

معایب مهاجرت کارآفرینی

هر روش مهاجرتی علاوه بر مزیت‌هایی که دارد، می‌تواند معایبی را نیز داشته باشد. مهاجرت از طریق کارآفرینی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دارای یک سری ضعف‌ها می‌باشد.

 • کمبود نیروی کار

شما قرار است کارآفرینی کنید. این موضوع به معنای نیاز شما به نیروی کار انسانی است. از آنجایی که در برخی از استان‌های کشور کانادا، کمبود نیروی کار وجود دارد، ممکن است در فرایند کاری خود دچار مشکل کمبود نیروی کار شوید. بنابراین حتماً این مشکل را در نظر داشته باشید و به دنبال رفع آن باشید.

 • آب و هوای نامساعد

کشور کانادا از آن دسته کشور‌هایی است که دارای آب و هوای نامساعدی بوده و این مسأله می‌تواند بر روی شرایط کاری و زمان‌های کاری تأثیر منفی زیادی داشته باشد. به طور مثال زمستان‌های طاقت‌فرسا کانادا باعث می‌شود تا چندین ماه کار کردن در حوزه‌های مختلف همچون ساختمان‌سازی دچار مشکل شود.

 • ارتباط کانادا و آمریکا

ارتباطات تنگاتنگ کانادا و آمریکا همچون یک شمشیر دو لبه عمل می‌کند. این ارتباط سبب می‌شود تا هرگونه اتفاق مثبت و منفی در آمریکا بر روی بازار و تجارت کانادا نیز تاثیر داشته باشد.

چرا کشورها اقدام به پذیرش مهاجرین از طریق کارآفرینی می کنند؟

کارآفرینی به دلیل نوآوری و خلاقیتی که دارد، در هر شهر و کشوری که اجرا شود، می‌تواند مزیت‌های متعددی را با خودش به همراه بیاورد. در اینجا می‌خواهیم یک سری از مهم‌ترین مزیت‌هایی کشورهای مختلف به دنبال آن هستند را بررسی کنیم.
 • کاهش نرخ بیکاری

راه‌اندازی کسب و کار جدید نیاز به نیروی کار دارد. استخدام افراد بیشتر و نیرو‌های کاری تواناتر می‌تواند نرخ بیکاری را در یک جامعه در میان مدت کاهش دهد. به همین خاطر نیز باید بدانید یکی از مهم‌ترین مزیت‌های کارآفرینی در همین زمینه است.

 • عرضه کالا و خدمات باکیفیت‌تر

زمانی که تولید‌کننده در یک جامعه کم باشد و تقاضا برای یک خدمت یا کالا زیاد شود، مسلماً جامعه با مشکل پایین بودن کیفیت مواجه خواهد شد. کارآفرینی در هر زمینه‌ای که باشد می‌تواند منتج به تولید کالا‌های باکیفیت‌تر و خدمات و سرویس‌های بهتر شود. بنابراین مشتریان و مخاطبان این خدمات و کالا‌ها نیز در شرایط بهتری قرار خواهند گرفت.

 • پیشرفت

اصل اولیه کارآفرینی و مهاجرت کارآفرینی مربوط به نوآورانه و خلاقانه بودن یک کار است. شرایط خدمات و محصولات تولیدی جدید با نوآوری‌هایی که وجود دارد، به راحتی اتفاق می‌افتد. به همین دلیل نیز پیشرفت هم یکی دیگر از مزیت‌هایی است که کارآفرینی می‌تواند در یک جامعه به دنبال خودش داشته باشد.

 • پیشرفت اقتصادی مناطق محروم

یک کارآفرین سعی می‌کند تا کسب و کار خودش را در مناطق اقتصادی محروم راه‌اندازی کند. این کار برد-برد است. هم کارآفرین می‌تواند از تسهیلات دولت استفاده کند و هم مناطق محروم می‌توانند با راه افتادن مناطق صنعتی و کسب و کار‌های جدید، پیشرفت کنند. در واقع بدین شکل می‌توان توازن اقتصادی را در منطقه برقرار کرد.

 • کاهش وابستگی به کشور‌های خارجی

زمانی که کارآفرینی در حوزه‌های حساس و صنعتی رخ دهد، میزان وابستگی کشور و دولت به کشور‌های خارجی نیز کاهش خواهد یافت. این موضوع مسلماً بر روی قدرتمند شدن کشور و حوزه‌ای که در این زمینه پیشرفت کرده است نیز بسیار اثر‌گذار خواهد بود.

 • همسو شدن با روند روز دنیا

نیاز‌های مردم می‌تواند روز به روز تغییر پیدا کند. اگر کارآفرینی به شیوه درست و اصولی اجرا شود، می‌توانیم نیاز‌های جدید جامعه و مردم را به خوبی از این طریق تأمین کنیم. مسلماً همسویی با روند روز دنیا که به واسطه تولیدات داخلی باشد، مزیت‌های فوق‌العاده‌ای را به همراه خواهد داشت.