ویزای تحصیلی کانادا

مهاجرت تحصیلی همیشه یکی از روش‌های محبوب مهاجران بوده است. امکان تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهان، تجربه‌ی زندگی دانشجویی در یکی از کشورهای تراز اول جهان، امکان اقامت و مهاجرت دائم به کشور کانادا بعد از اتمام تحصیل، به همراه بردن همسر و اعضای خانواده، امکان کار همسر و تحصیل رایگان فرزندان و دلایل دیگر همگی از دلایلی هستند که علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی را به انتخاب کشور کانادا و تحصیل در این کشور ترغیب می‌کنند.

از جایی که کانادا همیشه یکی از پرطرفدارترین مقاصد مهاجرت تحصیلی بوده است، با هم مروری خواهیم داشت به موضوعات مهم در باره مهاجرت تحصیلی به کانادا مانند شرایط و مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا، مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه های کانادا، دریافت ویزا و استادی پرمیت کانادا، هزینه‌های مهاجرت تحصیلی به کانادا و در نهایت به پرتکرارترین سوالات شما درباره مهاجرت از طریق تحصیل به کانادا، پاسخ خواهیم داد.

Untitled 1 - 1
شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به مهاجرت تحصیلی به کانادا و آشنایی با تمامی خدمات دپارتمان تحصیلی موسسه‌ی مهاجرتی درنای آبی با مشاوران ما در تماس باشید.

سیستم آموزشی کانادا

پیش از اینکه وارد بحث مهاجرت تحصیلی به کانادا شویم بهتر است کمی با سیستم آموزشی در کانادا آشنا شویم.

VISA TAHSILI 03 - 2

دوره‌ی تحصیل در مقطع ابتدایی و دبیرستان

در کانادا کودکان به شکل اختیاری می‌توانند وارد دوره‌ی مهدکودک بشوند یا نشوند، اما ماجرا برای تحصیل در مدارس فرق دارد. به عبارت دیگر، تحصیل برای تمام کودکان از کلاس اول دبستان تا پایان دوره‌ی دبیرستان (Kindergarten through Grade 12 یا به اختصار K-12) اجباریست. این دوره از حدود 6 یا 7 سالگی آغاز و طول این دوره بسته به هر استان یا منطقه ممکن است بین 11 تا 12 سال متغیر باشد.

سیستم آموزشی کشور کانادا تحت نظارت یک سیستم کلی و مرکزی نیست یا به عبارت دیگر دولت فدرال، وزارت آموزش ندارد، بلکه هر استان یا منطقه سیستم و وزارت‌خانه‌ای مجزا برای آموزش دارد، اما شاید جالب باشد بدانید که هرچند به دلیل مرکزی نبودن سیستم آموزش، بخشی از سیاست‌ها و استاندارد‌های آموزشی هر استان یا منطقه با دیگری متفاوت است، اما درنهایت تمامی این سیستم‌های آموزشی به نحوی باهم مشترک هستند. دلیل این تشابهات نیز ساختار ابتدایی این سیستم است که در سده‌ی 1800 میلادی پایه‌ریزی شد.

با اتمام دوره‌های 12 ساله‌ی تحصیل که شامل دو مقطع کلی ابتدایی و دبیرستان است، فرد محصل مدرک دیپلم دبیرستان را دریافت می‌کند. اتمام این دوره‌ی 12 ساله و اخذ مدرک دیپلم کانادایی شرط ادامه‌ی تحصیل فرد در دوره‌های بالاتر است.

مدارس در کانادا به دو دسته‌ی کلی مدارس خصوصی و عمومی تقسیم می‌شوند. مدارس خصوصی معمولا سالانه هزینه‌ای دریافت می‌کنند و ممکن است برنامه‌های تحصیلی خاصی برای خود داشته باشند. مدارس عمومی رایگان هستند و تمامی هزینه‌های تحصیل دانش‌آموزان را دولت پرداخت می‌کند. برنامه‌های تحصیلی در این مدارس نیز در سرتاسر کشور یک‌سان است.

دوره‌ی تحصیل در مقاطع بعد از دبیرستان

دوره‌ی تحصیل در مقاطع بعد از دبیرستان در کانادا شامل سه دسته‌ی زیر است:

کالج

مؤسسات فنی

دانشگاه

اخذ ویزای تحصیلی کانادا - پذیرش از کالج های کانادا

کالج در کانادا

بعد از اتمام دوره‌ی دبیرستان، دانش‌آموزان مختارند تا در هر کالج یا دانشگاهی که دوست دارند اقدام به تحصیل کنند. متقاضیان تحصیل در بسیاری از دوره‌های فنی، مهندسی، کاربردی و هنری می‌توانند پذیرش تحصیلی از یک کالج کانادایی دریافت نمایند. مدت تحصیل در دوره‌های کالج بین 2 تا 4 سال می‌باشد. متقاضیانی که دارای مدرک زبان انگلیسی نیستند، باید ابتدا در دوره‌های زبان کالج شرکت کنند.

دوره‌ی کالج در کانادا مربوط به دوره‌هایی است که بیشتر روی آماده‌سازی متقاضی برای ورود به بازار کار تمرکز دارند. بنابراین کالج‌ها از نظر تئوری تمرکز کمتری روی دروس گذاشته و بیشتر به جنبه کاربردی و عملیاتی توجه می‌کنند. کالج‌ها در کانادا به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می‌شوند. شرایط ادامه‌ی تحصیل در کالج‌های کانادا معمولاً نسبت به دانشگاه ساده‌تر بوده و پیش نیازهای کمتری جهت ورود به کالج‌های کانادا وجود دارد.

دوره‌های دانشگاهی در کانادا

دانشگاه در کانادا مؤسساتی هستند که شرایط تحصیل در رشته‌های درسی متنوع را به صورت آکادمیک فراهم می‌کنند و به شما مدرک آکادمیک در سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس یا دکترا اعطا می‌کنند. این آیتم گزینه جالب توجهی برای کسانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کانادا را دارند، خواهد بود.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا - پذیرش از دانشگاه های کانادا
اخذ ویزای تحصیلی کانادا - مقطع لیسانس کانادا

تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا

دوره کارشناسی در کانادا در تمامی استان‌ها به جز استان کبک پس از سال 12 دبیرستان آغاز می‌شود. دوره لیسانس در کانادا معمولا 4 سال طول می‌کشد. در استان کبک پس از سال 11 دبیرستان، دانشجو می‌تواند وارد دوره کالج شود یا در دوره پیش دانشگاهی دو ساله شرکت کرده و سپس وارد دوره لیسانس 3 ساله شود.

متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا بایستی دارای معدل بالا و نمره زبان انگلیسی باشند. پذیرش مقطع لیسانس بستگی به سابقه تحصیلی و معدل متقاضی دارد. پذیرش لیسانس در تمامی رشته‌ها و دانشگاه های کانادا انجام می‌گیرد. در صورتی که متقاضی دارای نمره زبان کافی برای دانشگاه مورد نظر نباشد، بایستی ابتدا در دوره زبان دانشگاه شرکت نماید. دوره لیسانس در کانادا اگر تمام وقت باشد معمولا 3 تا 4 سال به طول می‌انجامد. برای پذیرش در مقطع لیسانس در کانادا متقاضیان باید دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی معتبر باشند. در برخی از استان‌ها متقاضی می‌تواند دوره پیش دانشگاهی نیز را در کشور کانادا سپری کند که معمولا 2 سال خواهد بود.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا

دوره فوق لیسانس در کانادا عموما 1 تا 2 سال به‌طول خواهد انجامید و به دو دسته تحقیقاتی (Research-based) و واحدي (Course-based) تقسیم‌بندی می‌شود. البته در این میان برخی از رشته‌های ترکیبی نیز در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد. بسیاری از رشته‌های Research-based  این امکان را به متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی کانادا می‌دهند که پس از پایان دوره مستر، به شکل مستقیم دوره دکترا را آغاز کنند.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا - مقطع فوق لیسانس کانادا
اخذ ویزای تحصیلی کانادا - مقطع دکتری کانادا

دوره دکترا در کانادا

دوره دکترا در کانادا 3 تا 4 سال طول می‌کشد. در دوره دکترای کانادا، دانشجو باید یک پروژه را دنبال کند. بیشتر این پروژه‌ها توسط شرکت‌های بزرگ اسپانسر شده هستند، به همین دلیل بیشتر پروفسورها در دوره دکترا به دانشجویان فاند یا کمک هزینه تحصیلی اعطا می‌کنند. این فاندها گاهی شهریه دانشجو را پوشش داده و گاهی مبلغی اضافه بر آن نیز به دانشجو تخصیص داده می‌شود تا هزینه‌های زندگی او نیز پوشش داده شود. دوره دکترا در کانادا دارای کورس یا مباحث درسی نیز می‌باشد.

برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا در دوره دکترا، متقاضی باید علاوه بر گذراندن دوره کارشناسی ارشد با معدل مناسب، و داشتن نمره آیلتس بالای 7 ، مقاله علمی، توصیه‌نامه و انگیزه‌نامه، سوابق کاری مرتبط، مدرک GRE و GMAT در برخی از رشته‌ها، پروپوزال یا پروژه‌ای ارائه دهد که پس از تایید مجوز تحصیل در این مقطع صادر خواهد شد.

اغلب رشته‌های تحصیلی مقطع دکترا حداقل به 3 سال تحصیل تمام‌وقت و تحقیق نیاز دارد، اما برخی از دانشجویان مقطع دکترا تا حداکثر 6 تا 7 سال به تحصیل و پژوهش در این مقطع می‌پردازند.

رشته‌ها و دوره‌های دکترا در کانادا اغلب بر مهارت‌های کلیدی نظیر روش‌های تحقیقات عملی و اصول روش‌شناسی و یا آموزش‌های اضافه و مفید در محدوده‌هایی نظیر تدریس، ارائه و یا انتشار تمرکز دارد. برخی از این رشته‌ها حتی موجب ‌می‌شوند که فرد دانشجو در نهایت وارد دوره کارآموزی و قرارگیری محیط کاری کاملا حرفه‌ای شود.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

برای اینکه بتوانید در کانادا تحصیل کنید و به عنوان محصل وارد این کشور شوید، دو راه دارید:

ویزای دانش‌آموزی کانادا

این ویزا مناسب افرادیست که زیر 18 سال سن دارند و قصد دارند تا در دبیرستان‌های کانادا تحصیل کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله‌ی ویزای دانش آموزی کانادا را مطالعه کنید.

ویزای دانشجویی کانادا

این نوع از ویزای تحصیلی کانادا مناسب افرادیست که بالای 18 سال دارند، دیپلم خود را دریافت کردند و قصد ادامه‎ی تحصیل در مقاطع لیسانس، ارشد یا دکترا دارند. آنچه در ادامه بررسی می‌کنیم مراحل، شرایط و مدارکی است که برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا نیاز است.

مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا از طریق ویزای دانشجویی

برای اینکه بتوانید در کانادا تحصیل کنید و به عنوان محصل وارد این کشور شوید، دو راه دارید:

برای شروع مسیر مهاجرت تحصیلی به کانادا، همین حالا اقدام کنید.
نام و نام خانوادگی(ضروری)
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه

اقدام برای اپلای در دانشگاه­‌های کانادا شامل مراحل زیر خواهد بود:

 • مقدمات قبل از پذیرش تحصیلی کانادا
 • مراحل نهایی پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی دانشگاه کانادا

پیش نیازهای پذیرش تحصیلی کانادا

مقدمات گرفتن ویزای تحصیلی کانادا و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا ممکن است برای هر مقطع متفاوت باشد. در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد باید مدارک مورد نیاز از جمله ترجمه مدارک مقطع پیشین، نگارش روزمه یا CV و انگیزه نامه یا  SOP را تا قبل از ددلاین پذیرش دانشگاه آماده و این مدارک را در سایت دانشگاه بارگذاری کرده و فرم‌­های اپلای دانشگاه را پر کنید. در این مقاطع بر خلاف دوره دکترا معمولا نیاز نیست که دانشجوی متقاضی با اساتید دانشگاه مقصد مکاتبه داشته باشد.

 در ادامه مراحل مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه را به طور کامل بررسی خواهیم کرد:

A. جمع‌آوری مدارک مورد نیاز

 دانشگاه‌های کانادا برای صدور پذیرش تحصیلی مدارک خاصی را نیاز دارند که ممکن است در بعضی از موراد مدارک مورد نیاز این دانشگاه‌ها باهم متفاوت باشد، اما مدارکی نیز هستند که عموما همه‌ی دانشگاه‌های کانادا آن را لازم دارند مانند: 

مدرک تحصیلی مقطع قبلی و ریزنمرات

یکی از مدارک مهم برای دریافت پذیرش تحصیلی داشتن مدرک تحصیلی مقاطع پیشین و ریزنمرات تحصیلی شماست. اگر به هر دلیلی موفق به اخذ مدرک تحصیلی یا ریز نمرات رسمی خود از دانشگاه نشده­‌اید، می‌توانید با دانشگاه مقصد خود مکاتبه کنید و آن‌ها را راضی کنید که با مدرک موقت و ریزنمرات غیر رسمی مراحل اپلای را طی کنید تا از ددلاین دانشگاه جا نمیاند. البته دریافت پذیرش به این صورت مشروط یا کاندیشنال است و شما باید به محض دریافت مدرک و ریزنمرات رسمی خود ،آن‌ها را با مدارک قبلی جایگزین کنید. 

آزادسازی مدرک تحصیلی پیشین

در دانشگاه­‌های دولتی ایران و در دوره­‌های روزانه، باتوجه به رایگان بودن دوران تحصیل، پس از فارغ التحصیلی لازم است تا مدت مشخصی که اکثرا دو برابر زمان تحصیل را شامل می‌­شود در ایران در مشاغلی شامل ادارات و شرکت‌­های دولتی و خصوصی مشغول به کار شوید تا پس از این مدت اصطلاحا مدرک تحصیلی شما آزاد شده و قادر به دریافت اصل مدرک تحصیلی خود از دانشگاه شوید. پس از فارغ التحصیلی به سه طریق قادر به آزادسازی مدرک دانشگاهی خود خواهید بود:

 1. گذراندن مدت زمان مقرر با انجام کار (مرتبط یا غیر مرتبط به رشته تحصیلی)
 2. خریدن مدرک تحصیلی
 3. بعد از پایان تحصیل در ادارت کاریابی تقاضای پیدا کردن کار دهید و تا 6 ماه برای شما کار (مرتبط یا غیر مرتبط) پیدا نشود.

نکته حائز اهمیت در این پروسه برای متقاضیان مرد، گذراندن دوره سربازی است و تنها با داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت قادر به  آزادسازی مدرک خود هستند.

پس از آزادسازی، مدرک تحصیلی موقت فرد متقاضی در سامانه سجاد بارگذاری شده و در صورت تایید دانشگاه مبدا، متقاضی مدرک اصلی را دریافت می‌نماید. 

توصیه نامه recommendation letter

توصیه نامه مدرک بسیار مهمی در روند اخذ پذیرش تحصیلی در دوره­‌های کارشناسی ارشد و دکتراست. این نامه، بیانیه امضا شده از طرف یکی از اساتید یا فردی مورد قبول در حوزه‌ی تحصیل شماست که از لحاظ فنی شما را شناخته و دوره­‌هایی مرتبط با رشته مورد نظر را به شما آموزش داده است. فرد نویسنده توصیه نامه باید خود را معرفی کرده، سابقه آشنایی و همکاری با شما را ذکر کرده و به بیان عملکرد شما در طی تحصیل بپردازد.

مدرک زبان

آزمون‌­های اصلی زبان انگلیسی که توسط دانشگاه‌­های برتر کانادا پذیرفته شده‌اند:

آیلتس پیشرفته
تافل

برخی دانشگاه‌ها ممکن است سایر آزمون‌های انگلیسی را نیز قبول کنند، مانند:

CanTEST (آزمون زبان انگلیسی کانادا برای محققان و کارآموزان)
MELAB (ارزیابی زبان انگلیسی)
CAEL (ارزیابی زبان انگلیسی)
Duolingo (پلتفرم آنلاین زبان)

آزمون‌های زبان فرانسه پذیرفته شده توسط دانشگاه­های کانادا:

DELF
DALF
TestCan
TEF
TCF
B. آماده سازی لیست اساتید و دانشگاه­‌ها و رشته‌های مورد نظر

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا و پذیرش در مقطع لیسانس و فوق لیسانس کافیست تا لیستی از دانشگاع‌های مورد نظر و رشته‌هایی که قصد دارید در آن‌ها تحصیل کنید را آماده کنید. برای مقطع دکتری علاوه بر آماده‌سازی این لیست، باید لیستی از اساتیدی که می‌توانید با آن‌ها برای دریافت پذیرش مکاتبه کنید نیز تهییه کنید.

نکته مهم در دریافت پذیرش تحصیلی از کانادا این است که دانشگاهی که برای آن اقدام کرده‌اید حتما باید در لیست مراکز آموزشی مورد تایید DLI  باشند. در DLI یک کد است که به مراکز آموزشی مورد تایید وزارت مهاجرت کانادا داده می‌شود. در واقع این کد نشان می‌دهد که از نظر اداره‌ی مهاجرت کانادا این موسسه یا مرکز آموزشی اجازه‌ی پذیرش دانشجوی بین‌الملل را دارد. هنگام ارسال تقاضانامه‌ی ویزا، شما باید کد DLI دانشگاهی که شما را پذیرش کرده است را ارائه دهید.

C. نگارش رزومه یا CV

روزمه یا CV در واقع مدرکی است که شما در آن سابقه‌ی تحصیل خود، موسساتی که در آن‌ها تحصیل کردید و سابقه‌ی پژوهشی خود را درج می‌کنید. این روزمه یا CV برای دریافت پذیرش در تمامی مقاطع تحصیلی بسیار مهم و تاثیرگذار است پس حتما دقت کنید که آن را صادقانه، مختصر و در عین حال کامل و جامع بنویسید تا اثرگذارتر باشد.

D. آماده کردن متن ایمیل برای مکاتبه با اساتید و شروع به انجام مکاتبات و مصاحبه اسکایپ

گفتیم که ارتباط با استاد یکی از مراحل دریافت پذیرش در دوره دکترا است. برا این کار دانشجویی که قصد دریافت پذیرش تحصیلی دارد باید مستقیما با اساتید وارد گفتگو و مکاتبه شود تا نظر آن­‌ها را برای جذب خود به لابراتوار و تیم تحقیقاتی این اساتید جلب نمایید.

 دقت داشته باشید برای موفقیت در این مرحله بهتر است از قبل یک متن ایمیل را آماده کنید. بهتر است این متن تا حد امکان جذا، کوتاه و مفید باشد تا استاد مورد نظر را ترغیب به خواندن آن کند. هم‌چنین پیگیری مکاتبات با استادی در این مرحله بسیار مهم و کلیدی است. اگر پاسخی از سمت استاد دریافت نکردید سعی کنید ایمیلی جهت یاداوری به او بزنید. اساتیدی که به پیشینه پژوهشی شما علاقه‌مند شده باشند، درخواست  مصاحبه آنلاین خواهند داشت.

E. نگارش انگیزه‌نامه یا SOP

مدرک Statement of Purpose یا به اختصار SOP معمولا برای پر کردن فرم­های اپلای دانشگاه­‌ها مورد استفاده قرار می ­گیرد و در مرحله­‌ی مکاتبه با اساتید ممکن است نیاز نباشد. هرچند که بهتر است برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقاطع دکترا، پیش از آغاز مکاتبات با اساتید، SOP خود را نیز آماده داشته باشید. این مدرک شامل توضیحاتی از سابقه دوران تحصیل شما، دلایل علاقمندی به رشته تحصیلی مورد نظرات، دلایل انتخاب دانشگاه مقصد و مواردی از این دست است. به یاد داشته باشید در نگارش انگیز‌نامه باید از بیان مواردی همچون گله از شرایط موجود در کشور خود و بیان آن به عنوان یک دلیل بازدارنده و همچنین اشاره به نمرات پایین خود در هر کدام از مقاطع تحصیلی و تلاش برای توجیه پایین بودن نمرات در نگارش SOP به شدت بپرهیزید. همچنین به این نکته توجه کنید که یک SOP باید جامع و کامل باشد، اما در عین حال نباید طولانی و خسته کننده باشد، پس تلاش کنید بیشتر از 2 صفحه نباشد.

نگارش انگیزه‌نامه نیاز به دانش ادبی و زبانی انگلیسی دارد و بهتر است برای انجام آن با افراد مجرب یا وکلای تحصیلی خود مشورت کنید.
F. آماده­‌سازی مدارک هویتی مورد نیاز و ترجمه آن‌­ها

توجه به ددلاین‌­های دانشگاه­‌های مورد نظر در پروسه اپلای تحصیلی بسیار مهم است. لازم است که زمان پایان پذیرش هر دانشگاه را یادداشت کنید یا در سایت‌­های مربوطه، آلارم ددلاین دانشگاه مورد نظر خود را فعال کنید تا پیش از موعد مقرر مدارک هویتی خود شامل مدرک تحصیلی مقطع قبلی، ریز نمرات و همچنین مدارک شناسایی از جمله شناسنامه و پاسپورت و در صورت نیاز مدارک شناسایی خانواده خود را به دفاتر ترجمه رسمی بسپارید. این بخش از پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا ممکن است تا دو ماه طول بکشد پس حتما این نکته را در مسیر اخذ ویزای تحصیلی کانادا به خاطر داشته باشید و در اسرع وقت برای ترجمه مدارک خود اقدام نمایید.

G. پر کردن فرم­ اپلای دانشگاه­‌ها

بعد از آماده­‌سازی تمام مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیلی، پیش ازاینکه زمان ارسال درخواست پذیرش دانشگاه به اتمام برسد، به سایت دانشگاه مورد نظر خود رجوع کنید و کلید واژه اپلای (Apply) را سرچ کنید. بعد از پیدا کردن صفحه مربوط به اپلای دانشگاه، برای خود اکانتی بسازید و از طریق این اکانت فرم­‌های آنلاین مربوط به رشته مورد نظر خود را پر کرده و مدارک لازم را در جای خود آپلود کنید. در نهایت ممکن است دانشگاه مورد نظر شما مبلغی را به عنوان اپلیکیشن فی (Application fee) در نظر گرفته باشد که باید آن را نیز پرداخت کنید.

H. پرداخت اپلیکیشن فی (Application fee)

پرداخت پول اپلیکیشن آخرین مرحله از اقدامات قبل از دریافت نامه پذیرش یا Admission letter است. در این خصوص لازم است که از درگاه­های مورد اطمینان اقدام به پرداخت هزینه­‌ی اپلای کنید. نکته قابل توجه در این زمینه این است که قبل از پرداخت اپلیکیشن فی از شانس قبولی خود در رشته و دانشگاه فوق اطمینان حاصل کنید. این امر با پرس وجو از افراد مجرب مانند وکلای مهاجرتی یا افرادی که سابقه‌ی اپلای دارند امکان پذیر است. هم‌چنین برای پرداخت هزینه‌ی اپلیکیشن فی دانشگاه، چنانچه امکان پرداخت هزینه از داخل ایران را ندارید، بهتر از است وکیل مهاجرتی تحصیلی  خود برای این کار کمک بگیرید

مراحل نهایی پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی دانشگاه کانادا

بعد از انجام مراحل بالا، چنانچه موفق شوید که از دانشگاه مورد نظرتان پذیرش تحصیلی بگیرید، باید مراحل زیر را طی کنید:

 1.  بیمه درمانی خود را با توجه به استانی که در آن زندگی خواهید کرد تنظیم کنید.
 2.  برای دریافت ویزا، از سفارت نوبت بگیرید زیرا که دانشجویان و افرادی که تابعیت ایرانی دارند برای تحصیل در کانادا نیاز به ویزای دانشجویی دارند.
 3.  بلیط هواپیما به کانادا را فقط پس از دریافت تایید ویزا خریداری کنید.
 4.  دانشجویان باید پس از ورود به کانادا به طور رسمی در دانشگاه ثبت نام کنند تا تأیید کنند که کلاس خود را شروع می‌­کنند.
VISA TAHSILI 01 - 3
دریافت استادی پرمیت Study Permit

در بخش ویزای کار کانادا گفتیم که بیشتر افراد غیر کانادایی که قصد کار در کانادا را دارند باید مجوز کار یا ورک پرمیت دریافت کنند، برای تحصیل نیز تمامی افراد غیرکانادایی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، باید بعد از دریافت پذیرش دانشگاهی استادی پرمیت یا مجوز تحصیل در کانادا را نیز دریافت کنند.

استادی پرمیت یا مجوز تحصیل کانادایی، مدرکی است که به شما اجازه اقامت و تحصیل در کانادا را می‌دهد.

دریافت ویزای تحصیلی کانادا

آخرین مرحله شروع مسیر مهاجرتی تحصیل شما به کانادا، دریافت ویزای تحصیلی کاناداست. برای دریافت ویزای تحصیلی شما باید مدارکی مثل پذیرش دانشگاه، استادی پرمیت، تمکن مالی و … را برای اداره‌ی مهاجرت کانادا ارسال کنید و منتظر باشید تا آفیسر بعد از بررسی و تایید مدارک، ویزای شما را تایید و صادر کند.

تفاوت استادی پرمیت و ویزای تحصیلی

خیلی از افراد ویزای تحصیلی و استادی پرمیت را معادل هم به کار می‌برند و تصور می‌کنند این دو یک مدرک هستند، اما این‌طور نیست.

استادی پرمیت مجوزی است که به شما اجازه‌ی تحصیل و اقامت در حین تحصیل در کانادا را می‌دهدف اما ویزای تحصیلی در واقع برچسب یا استیکری است که روی پاسپورت شما درج می‌شود و به شما اجازه‌ی ورود به خاک کانادا را می‌دهد. به بیان دیگر اگر شما استادی پرمیت داشته باشید ولی ویزا نداشته باشید نمی‌توانید وارد خاک کانادا شوید.

شرایط دریافت استادی پرمیت

برای اینکه شما بتوانید مجوز تحصیل یا استادی پرمیت خود را اخذ کنید باید پیش‌نیازهایی داشته باشید و مدارکی را ارائه دهید:

1- دریافت پذیرش تحصیلی از موسسات دارای کد DLI
همان‌طور که در بخش پذیرش تحصیلی نیز گفتیم، داشتن پذیرش از موسساتی که کد DLI دارند اولین قدم برای شروع پروسه‌ی مهاجرت از طریق تحصیل است. ليست اين موسسات بصورت كامل در سايت اداره مهاجرت كانادا موجود است.

2- اثبات تمکن مالی
شما باید اثبات کنید که هزینه‌ای معادل یک سال زندگی و تحصیل در کانادا را دارید و می‌توانید از پس هزینه‌های خود و همراهانتان بربیایید. این رقم به مقطع تحصیلی شما و تعداد افرادی که همراه شما هستند بستگی دارد که در ادامه باهم این ارقام را بررسی می‌کنیم

3- مدارک هویتی

4- اثبات بازگشت به کشور مبدا:
شما باید در نامه‌ای اداره‌ی مهاجرت را قانع کنید که بعد از اتمام تحصیل قصد خروج از کشور کانادا و بازگشت به کشور خود را دارید. دلایل شما برای بازگشت می‌تواند شامل این موارد باشد:

 • داشتن پیشنهاد کاری در کشور مبدا
 • داشتن شغل با حقوق و مزایا در کشور مبدا
 • داشتن اعضای خانواده در کشور مبدا

5- ارائه Study plan:
البته این موارد، مدارک ضروری هستند و بسته به شرایط هر فرد، مدارک بسیار دیگری جهت تکمیل پرونده و بالاتر بردن شانس دریافت مجوز تحصیل در کانادا مورد نیاز است، از جمله ترجمه مدارک تحصیلی یا در صورت لزوم مدارک کاری. در واقع با مدارکی که به سفارت ارائه می‎شود، آفیسری که پرونده‎ را چک می‎کند باید قانع شود که هدف واقعی از سفر، تحصیل در کانادا است.

Study plan استادی پلن چیست؟

می‌‎توان گفت یکی از مهم‎ترین و موثرترین مدارک در پرونده‎‌ی فرد متقاضی مهاجرت تحصیلی همین استادی پلن است است. Study plan نامه‌ای است که در آن هدفتان از تحصیل در کانادا، برنامه‌ای که بعد از پایان تحصیل دارید و مسائلی از این دست را در آن ذکر می‌کنید هدف از نگارش استادی پلن مجاب کردن آفیسر برای صدور مجوز تحصیل و ویزای تحصیلی کانادا شماست. بد نیست بدانید حتی اگر همه‎ مدارک شما برای صدور ویزای تحصیلی، کامل و بی ‎نقص باشد، اما Study plan خوبی ننوشته باشید، احتمال رد ویزای شما بسیار زیاد است، پس بهتر است برای نگارش استادی پلن حتما از وکیل مهاجرتی تحصیلی کمک بگیرید. Study plan برای هر شخص با توجه به شرایط منحصر به فردش، متفاوت است. برای مثال ممکن است برای شخصی مناسب باشد که اعلام کند پس از تحصیل قصد دارد برای اجازه‎ کار اقدام کند و برای شخص دیگری مناسب‎تر باشد که اعلام کند قصد دارد پس از پایان تحصیل به ایران بازگردد.

اخذ ويزای تحصيلی كشور كانادا

گفتیم که مجوز تحصیل یا Study Permit  مدرکی است که به شما اجازه‌ی مهاجرت تحصیلی به کانادا را می‌دهد، اما برای دانشجویانی که از ایران قصد ورود به کانادا برای تحصیل را دارند، نیاز است که ویزای تحصیلی کانادا نیز دریافت شود. برای دریافت این ویزا نیاز به مدارک یا مراحلی مجزا ندارید، بلکه همراه با استادی پرمیت این ویزا نیز برای شما صادر می‌شود تا به عنوان دانشجوی بین‌الملل وارد خاک کانادا شوید.