ویزای کاری کانادا

آنچه قصد داریم که در این بخش بررسی کنیم معرفی ویزای کاری کانادا، انواع روش‌های دریافت ویزای کار و شرایط و مراحل دریافت این ویزا و درنهایت مهاجرت به کانادا با کمک ویزای کار است. کانادا این‌روزها یکی از مقاصد محبوب متقاضیان مهاجرت است. این کشور به دلایل متعددی یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان است. و به هر شکلی از مهاجران به خصوص افراد متخصص و با مهارت استقبال می‌کند. یکی از دلایل مهاجر پذیر بودن این کشور کمبود تاریخی نیروی کار کاناداست. 

کانادا به دلیل وسعت زیاد، تعداد کم جمعیت نسبت به وسعت،  صنعت و اقتصاد روبه رشد سال‌هاست با کمبود نیروی کار متخصص و باتجربه روبه‌رو است. بعد از پاندمی کوئید در سال 2020 این کمبود نیروی کار بیشتر شد تا جایی که در اواسط سال 2022 وزیر مهاجرت کانادا اعلام کرد که کشور کانادا با کمبود تاریخی نیروی کار مواجه است و برای حل این مشکل راه‌کارهای متفاوتی را ارائه داد. این راه‌کارها در جهت تسهیل جذب، ورود، و تبدیل اقامت موقت به اقامت دائم افرادیست که قصد مهاجرت کاری به کانادا را دارند و تخصص و مهارت لازم برای این کشور را نیز دارا هستند. 

پیش از این اقدام وزیر مهاجرت، به دلیل مزایای متعددی که در ادامه بیشتر راجع به آن صحبت خواهیم کرد، کانادا مقصدی محبوب برای افرادی بود که قصد مهاجرت از طریق کار را داشتند. اقدامات جدید دولت کانادا برای جذب هرچه بیشتر نیروی کار، این کشور را حتی از پیش هم محبوب‌تر کرده است. 

Untitled 1 - 1
شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به ویزای کار کانادا و آشنایی با تمامی خدمات دپارتمان کاری موسسه‌ی مهاجرتی درنای آبی با مشاوران ما در تماس باشید.

انواع روش‌های دریافت ویزای کاری کانادا

انواع روش‌هایی که فرد متقاضی مهاجرت کاری از طریق آن‌ها می‌تواند ویزای کار کانادا را دریافت کند، عبارتند از:

ویزای کار از طریق برنامه‌های فدرال

در برنامه‌ی فدرال اکسپرس اینتری کانادا دو روش به نام‌های نیروی کار متخصص فدرال یا فدرال اسکیل ورکر (Federal Skilled Worker Class) و نیروی کار متخصص فنی و حرفه‌ای فدرال یا فدرال اسکیل ترید (Federal Skilled Trades Worker Class) وجود دارد که به متقاضیان ورود به کانادا کمک می‌کنند تا از طریق برنامه‌ی اکسپرس اینتری ویزای کار بگیرند.

ویزای کار از طریق برنامه‌های استانی (PNP)

کانادا علاوه بر برنامه‌های فدرال و دولتی‌ای که برای جذب مهاجر دارد، برنامه‌ی مهاجرت استانی کانادا PNP متعددی نیز برای این کار دارد. هر استان یا منطقه کانادا برنامه‌هایی مختص به خود برای جذب نیروی کار و افراد سرمایه‌گذار دارند. بنابراین متقاضیان دریافت ویزای کاری کانادا، می‌تواندد از طریق برنامه‌های متنوع استانی کانادا نیز که مخصوص جذب نیروی کار است، برای دریافت این ویزا اقدام کنند. 

ویزای جاب آفر (Job Offer)

در بخش قبلی راجع به تفاوت جاب آفر کانادا و ویزای کار کانادا توضیح دادیم. یکی از روش‌هایی که فرد می‌تواند ویزای کاری کانادا بگیرد این است که از یک کارفرمای معتبر و مورد تایید جاب آفر ولید یا معتبر دریافت کند و با کمک این جاب آفر برای اخذ ویزای کاری کانادا اقدام کند. البته داشتن جاب آفر به تنهایی برای دریافت ویزای کار کافی نیست و فرد متقاضی باید از طریق کافرمای کانادایی خود نامه‌ی LMIA نیز دریافت کند. درباره‌ی این نامه و نحوه اخذ آن در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

ویزای کار موقت تحت برنامه‌ی ویزای استارت آپ کانادا (SUV)

ویزای استارتاپ کانادا  یکی دیگر از ویزاهای پرطرفدار این کشور خصوصا برای افردایست که طرح‌های نوآورانه دارند. کانادا این امکان را فراهم کرده که حدود 5 نفر به عنوان اعضای یک تیم استارتاپی باهم برای توسعه‌ی یک طرح واحد برای دریافت ویزای استارتاپ  اقدام کنند، اما یک یا دو نفر از اعضای اصلی و کلیدی این طرح بعد از اینکه نامه‌ی حمایتی خود را از سازمان‌های مورد تایید گرفتند، می‌توانند تقاضای ویزای کار موقت یا ویزای کار کوتاه مدت بدهند. این یک یا دو فرد در واقع برای مدت کوتاهی جهت ایجاد زیرساخت‌های کسب و کارشان وارد کانادا می‌شوند تا زمانی که اقامت دائم آن‌ها که بخشی از ویزای استارتاپ است، صادر شود. 

ویزای کار بعد از تحصیل PGWP

دانشجویان بین‌المللی که با روش مهاجرت تحصیلی به کانادا وارد این کشور شده‌اند، بعد از اتمام تحصیلاشان می‌توانند ویزای کار بعد از تحصیل یا Post Graduate Work Permit بگیرند. این ویزا به این افراد کمک می‌کند تا سابقه‌ی کار کانادایی کسب کنند و سپس با کمک این سابقه‌ی کار برای دریافت اقامت خود تحت یکی از برنامه‌های اکسپرس اینتری اقدام کنند.

ویزای کار انتقال درون شرکتی (Intra-Company Transfers (ICT

شرکت‌ها و کمپانی‌های بین‌المللی که در کانادا نیز شعبه دارند، این امکان را دارند تا نیروهای کار متخصص یا مدیران اجرایی و ارشد خود را به شعبه کانادایی خود منتقل کنند. فرد متقاضی روش دریافت ویزای ICT کانادا بدون نیاز به دریافت LMIA می‌تواند ویزای کار موقت کانادا را دریافت کند.

ویزای کار برنامه‌ی جا‌به‌جایی بین‌المللی International Mobility Program (IMP)

یکی دیگر از انواع ویزای کار کانادا برنامه‌ی جابه‌جایی بین‌المللی یا IMP است. در این برنامه کارفرمای کانادایی نیروی کار خارجی متخصص را بدون نیاز به دریافت LMIA جذب می‌کند. البته فرد متقاضی دریافت ویزای کار  IMP باید به دولت کانادا ثابت کند که از نظر اقتصادی و اجتماعی منفعت قابل توجهی برای این کشور دارد.

ویزای کار سرمایه‌گذاری

اگر شما سرمایه‌ی قابل توجهی دارید و دوست دارید به کمک این سرمایه، در کشوری دیگر شرکت و بیزینسی را راه‌اندازی کنید، ویزای کار سرمایه‌گذاری کانادا مناسب شما. چنانچه علاقه‌مند به دریافت ویزای کاری کانادا از طریق سرمایه‌گذاری هستید، می‌توانید از طریق برنامه‌های سرمایه‌گذاری استانی (PNP) یا برنامه‌ی فدرال Owner Operator برای دریافت این ویزا اقدام کنید.

ویزای کاری همراه/همسر

همسر/ همراه دانشجویان و افرادی که ویزای کار موقت و کوتاه مدت دریافت می‌کنند، می‌توانند ویزای کار دریافت کنند و در زمان اقامت فرد همراه خود در کانادا، ان‌ها نیز به کار مشغول شوند. کانادا در سال 2023 در جهت رشد نیروی کار خود و رفع کمبود نیروی کار این کشور، تلاش کرده تا این برنامه را توسعه دهد تا افراد بیشتری مشمول دریافت این ویزا شوند.

ویزای کار پرستاران Caregiver

پرستاران یا افرادی که سابقه‌ی کار در زمینه‌ی نگهداری از افراد سالمند، ناتوان یا کودکان را دارند واجد شرایط دریافت ویزای کار از طریق Caregiver یا برنامه‌ی پرستار خانگی کانادا هستند. متقاضیان این برنامه بعد از مدتی کار در کانادا، از طریق این برنامه اقامت دائم دریافت خواهند کرد. مدت سابقه‌ی کار در کانادا برای دریافت اقامت دائم این کشور به تازگی از 24 ماه به 12 ماه کاهش پیدا کرده است.

ویزای کار خود اشتغالی Self-Employed

این ویزا کار کانادا مناسب ورزشکاران، هنرمندان و افراد فرهنگی است که فعالیت‌ها و موفقیت‌های جهانی داشته‌اند و شاخص هستند.  

مهاجرت کاری به کانادا و انواع ویزای کاری کانادا

ورک پرمیت Work Permit کانادا

در بحث ورک پرمیت نیز مانند ویزا، فقط ملیت‌های محدودی هستند که بدون نیاز به مجوز کار می‌توانند در کانادا کار کنند. سایر نیروهای کار خارجی که قصد کار در کانادا را دارند باید ابتدا ورک پرمیت یا اجازه کار در کانادا را دریافت کنند. مسیرهای متفاوتی برای دریافت ورک پرمیت وجود دارد. در ادامه به معرفی انواع ورک پرمیت و مسیر رسیدن به این مجوزها می‌پردازیم.

ورک پرمیت‌های کانادا به‌طور کلی به دو دسته‌ی Open work permits “ورک پرمیت یا مجوز کار باز” و Employer-specific work permits  “مجوز کار برای کارفرمایی مشخص” که به آن ورک پرمیت یا مجوز کار بسته هم می‌گویند، تقسیم می‌شود

در ورک پرمیت باز شخص متقاضی می‌تواند بدون محدودیت برای هر کارفرمایی به جز کارفرمایانی که غیر مجاز هستند، کار کند. در ورک پرمیت باز متقاضی به موارد زیر نیازی ندارد:

جاب آفر یا پیشنهاد کاری
LMIA
ثبت‌نام کارفرما در پورتال کارفرمایان و پرداخت هزینه‌ی انطباق

برخلاف ورک پرمیت باز، متقاضی برای ورک پرمیت بسته نیاز به جاب آفر و LMIA مثبت دارد. در واقع ورک پرمیت بسته به ورک پرمیت‌هایی گفته می‌شود که شخص متقاضی می‌تواند تحت شرایط خاصی در کانادا مشغول به کار شود:

نام کارفرمایی که قرار است برای آن کار کند مشخص باشد؛
مدت زمان کار در کانادا مشخص باشد؛
محل کار در کانادا مشخص باشد.
شخصی که ورک پرمیت بسته دارد فقط می‌تواند برای کارفرمای خاص، در مدت مشخص شده و در محل مشخص شده کار کند.

نیاز به مشاوره داری؟

بروی شروع مسیر مهاجرت کاری به کانادا همین حالا اقدام کن!
دریافت مشاوره رایگان جهت اخذ ویزای کار کانادا

انواع روش‌های دریافت ورک پرمیت کانادا

همان‌طور که در بالا ذکر شد یکی از الزامات ورک پرمیت بسته داشتن LMIA است. لازم به ذکر است که بعضی از روش‌های دریافت ورک پرمیت هستند که نیاز به LMIA ندارند.

نیازمند به LMIA

 1. برنامه‌ی نیروی کار موقت خارجی Temporary Foreign Worker Program (TFWP)
 2. برنامه‌ی استعداد جهانی Global Talent Stream

بدون نیاز به LMIA (نیازمند جاب آفر یا قرارداد کارفرما)

 1. برنامه‌ی جابه‌جایی بین‌المللی International Mobility Program (IMP)
 2. انتقال درون شرکتی (Intra-Company Transfers (ICT

ورک پرمیت باز (بدون نیاز به جاب آفر و LMIA)

 1. ورک پرمیت پس از تحصیل Post-Graduation Work Permits (PGWP)
 2. توافقنامه تجربه بین‌المللی کانادا International Experience Canada – IEC
 3. ورک پرمیت باز بریجینگ Briding Open Work Permit

چه کسانی واجد شرایط دریافت ورک پرمیت Work Permit هستند؟

بیشتر متقاضیان خارجی برای کار در کانادا نیاز به دریافت مجوز دارند. برای اینکه فرد متقاضی بتواند برای دریافت ورک پرمیت work permit اقدام کند به یک جاب آفر معتبر که همراه با LMIA است نیاز دارد. البته استثناهایی نیز وجود دارد که فرد نیاز به جاب آفر یا LMIA نیاز ندارد. به عنوان مثال افرادی که به تازگی در یکی از موسسات آموزشی منتخب یا DLI فارغ‌التخصیل شده‌اند یا افرادی که همراه با همسر خود قصد مهاجرت به کانادا را دارند و همسر آن‌ها ویزای کار یا ویزای تحصیل دارد.

افراد متقاضی مجوز کار همجنین باید شرایط زیر را نیز داشته باشند:

مشکل سلامت جسمانی یا سابقه‌ی کیفری نداشته باشند؛
قصد همکاری با کارفرمای معتبر در کانادا داشته باشند؛
هر مدرکی که بتواند اثبات کند آن‌ها واجد صلاحیت ورود به کانادا هستند را بتوانند فراهم کنند.

LMIA کانادا چیست؟

اگر شماهم متقاضی مهاجرت به کانادا از طریق ویزای کاری هستید حتماً واژه‌ی “LMIA” را شنیده‌اید. LMIA مخفف Labour Market Impact Assessment  و به معنی ارزیابی اثرگذاری بر بازار کار کانادایی است.

کانادا اهمیت زیادی برای نیروی کار کشورش قائل است و اولویت این کشور جذب نیروی کار از افراد مقیم کاناداست. بنابراین اگر کارفرمایی بخواهد نیروی کاری را از خارج از کشور جذب کند باید بتواند به اداره‌‌ی کار و توسعه‌ی اجتماعی کانادا «ESDC» ثابت کند که از افرادی که مقیم این کشور هستند فرد واجد صلاحیتی برای این موقعیت شغلی وجود ندارد. درواقع LMIA در مواردی صادر می‌شود که کارفرمای کانادایی نتواند هیچ فرد مناسب و شایسته‌ای از شهروندان کانادا برای شغل موردنظر پیدا کند.

به منظور گرفتن LMIA کارفرمایان کانادایی ابتدا باید موقعیت شغلی را حداقل به مدت چهار هفته تبلیغ کرده (در روزنامه‌های معتبر و کثیرالانتشار) و با کاندیداهایی که شهروند کانادا یا مقیم دائم این کشور هستند مصاحبه کرده باشند. هنگامی که یک کارفرما برای LMIA درخواست می‌دهد، باید منتظر صدور سند تأیید ESDC باشد. این سند به عنوان LMIA مثبت شناخته می‌شود که به آن “نامه‌ی تأیید” نیز می‌گویند. این نامه، تأیید می‌کند که استخدام نیروی کار خارجی تأثیر مثبت یا خنثی روی بازار کار کانادا خواهد داشت.

هنگامی که کارفرما LMIA را دریافت می‌کند، متقاضی کار می‌تواند درخواست مجوز کار کند. البته به شرط داشتن نامه‌ی پیشنهاد کار یا Job Offer، قرارداد، کپی LMIA و شماره‌ی LMIA.

Job Offer یا پیشنهاد کار چیست؟

جاب آفر یا پیشنهاد کار یک نامه است که از طرف کارفرمای کانادایی به نیروی کار خارجی  داده می‌شود. این سند در واقع شامل جزئیات کاری است که کارفرما به متقاضی پیشنهاد داده است، مانند:

میزان حقوق
وظایف شغلی
شرایط کار، مانند ساعت کار

به یاد داشته باشید معتبر بودن کارفرما و پیشنهاد شغلی برای ادامه‌ مسیر و دریافت ویزای کاری بسیار مهم است. شما هنگام دریافت پیشنهاد کار باید دقت داشته باشید که قرارداد شما که شامل حقوق و مزایا و وظایف شغلی شماست، با استانداردهای اداره کار کانادا مطابقت داشته باشد. میزان حقوق پیشنهادی کارفرما یا ساعات کاری شما نباید با آنچه که اداره مهاجرت به عنوان استاندارد تعیین کرده تفاوت داشته باشد.

آیا داشتن جاب آفر فرد را واجد شرایط تقاضا برای ورک پرمیت می‌کند؟

پاسخ خیر است؛ داشتن جاب آفر به تنهایی الزاماً فرد را واجد شرایط دریافت ورک پرمیت نمی‌کند. برای دریافت ورک پرمیت و درنتیجه ویزای کار کانادا، شخص باید علاوه بر داشتن جاب آفر یکی از دو شرط زیر را نیز داشته باشد:

 1. همراه با LMIA مثبت باشد؛
 2. نیازمند به LMIA نباشد.

شرایط دریافت ویزای کار کانادا چیست؟

در بالا برخی از شرایط برای دریافت ویزای کاری کانادا مثل داشتن جاب آفر یا پیشنهاد کار معتبر و داشتن LMIA مثبت یا خنثی را بررسی کردیم. علاوه بر این موارد شرایط دیگری نیز وجود دارد که بهتر است متقاضی کار در کانادا این شرایط را داشته باشد:

 1. سن: بهترین بازه سنی، که شانس شما را برای دریافت پیشنهاد کاری و درنتیجه ویزا بالا می‌برد بین 19 تا 45-50 سال است. بیشتر یا کمتر بودن سن ممکن  است نتواند آفیسر را قانع که شما واقعا برای کار به این کشور می‌روید. 
 2. مدرک زبان: داشتن مدرک زبان برای دریافت جاب آفر و ورک پرمیت نیاز نیست. اما معمولا ارائه آیلتس 5 هنگام دریافت ویزا به آفیسر پرونده نشان می‌دهد که شما از نظر فرهنگی و زبانی برای زندگی در کانادا مشکلی ندارید.
 3. مدرک تحصیلی: میزان مدرک تحصیلی بسته به شغلی که برای آن اقدام کردید ممکن است متفاوت باشد، اما داشتن حداقل دیپلم برای دریافت پیشنهاد شغلی و ویزای کار برای تمامی مشاغل لازم است.
 4. داشتن سابقه‌ی کار یا گواهی مرتبط: داشتن حداقل یک سال سابقه کار مرتبط با شغل مورد نظر، یا گذراندن دوره‌های مهارتی مربوط به آن کار می‌تواند در دریافت کار و ویزای کاری شما تاثیر بیشتری داشته باشد.

مدارک لازم برای دریافت ویزای کاری کانادا چیست؟

مدارک لازم برای اخذ ویزای کار کانادا به نوع ویزایی که قصد دریافت آن را دارید بستگی دارد، اما معمولا مدارک زیر برای گرفتن انواع ویزای کاری لازم است:

 1. فرم‌های تقاضانامه: این فرم‌ها را می‌توانید از سایت اداره مهاجرت دریافت کنید. فرد متقاضی باید این فرم‎‌ها را پر کند و هنگام سابمیت تقاضا آن‌ها را ضمیمه پرونده کند. 
 2. پاسپورت معتبر: برای دریافت ویزای کار، پاسپورتی که ارائه می‌دهید باید دارای اعتبار کافی باشد.
 3. مدارک هویتی همراهان: چنانچه همسر و فرزندانتان نیز همراه شما قصد آمدن به کانادا را دارند، باید مدارک هویتی آن‌ها را نیز برای دریافت ویزا ارائه دهید.
 4. ارائه جاب آفر
 5. ارائه LMIA
 6. ارائه مدرک زبان 
 7. ارائه گواهی سابقه‌ی کار
 8. دوره‌های گذرانده شده مرتبط
 9. ارائه روزمه
 10. مدارک پزشکی 
 11. مدارک اثبات عدم سوء پیشینه 
 12. مدرک تحصیلی
 13. مدارک پرداخت اپلیکیشن فی
 14. ارائه مدارک تمکن مالی

آیا همسر و فرزندان را می‌توان با ویزای کار کانادا به همراه برد؟

بله؛ کانادا برای نیروی کار خارجی خود این امکان را فراهم کرده که در مدتی که در کانادا حضور دارد و مشغول به کار است، همسر و فرزندانش را نیز با خود به این کشور ببرد. حتی برای آسان‌تر شدن شرایط اقامتی نیروی کار خاجی و همراهانش مزایایی نیز برای این افراد در نظر گرفته است:

1– ویزای کار باز یا Open Work Permit برای همسر: دولت کانادا به همسر نیروی کار خارجی  مجوز کار باز می‌دهد درنتیجه همسر این فرد می‌تواند در مدت حضورش در کانادا در مشاغل قانونی و مجاز مشغول به کار شود

2– تحصیل رایگان فرزندان: چنانچه فرزند زیر 18 سال دارید که به مدرسه می‌روند، در مدت حضورتان در کانادا می‌توانند مانند سایر شهروندان کانادایی به صورت رایگان در مدارس عمومی این کشور تحصیل کنند.

چگونه ویزای کاری کانادا را به اقامت دائم تبدیل کنم؟

برای تبدیل ویزای کار کانادا به اقامت دائم یا Permanent residence باید حداقل به مدت یک سال در پوزیشن شغلی مورد نظر مشغول به کار باشید. بعد از این مدت شما می‌توانید از طریق یکی از برنامه‌های اکسپرس اینتری یا استانی (PNP) برای اقامت دائم این کشور تقاضا دهید. 

مسیر مهاجرت کاری به کانادا را همین حالا آغاز کنید.

نام و نام خانوادگی(ضروری)
این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .